Alexandra Cadanțu a câștigat turneul de tenis de la Heraklion

Jucătoarea de tenis Alexandra Cadanțu a câștigat, duminică, turneul feminin de tenis de la Heraklion (Grecia), competiție dotată cu premii în valoare de 15.000 de dolari.

la 01.11.2020, 14:44

Alexandra Cadanțu a învins-o în finală de la Heraklion pe Andreea Roșca
Alexandra Cadanțu a câștigat 10 turnee ITF în carieră - Hepta
  • Alexandra Cadanțu și-a trecut în palmares al 10-lea trofeu ITF.
  • Andreea Roșca, finalistă la simplu, joacă și finala turneului de dublu de la Heraklion.

Cadanțu, locul 267 mondial și principala favorită a competiției, a câștigat turneul după o finală 100% românească.

Sportiva de 30 de ani s-a impus greu, scor 4-6, 6-3, 6-3, în confruntarea cu Andreea Roșca, 21 de ani, locul 547 mondial.

Este al 10-lea titlu ITF câștigat de Alexandra Cadanțu, însă primul după o pauză de cinci ani, ea impunându-se ultima dată la turneul de 25.000 de dolari de la Galați, din 2015.

Considerată până de curând o mare speranță a tenisului feminin românesc, Andreea Roșca a trecut prin momente dificile în ultimii doi ani, iar acum încearcă să-și regăsescă drumul spre topul tenisului feminin românesc.

Chiar dacă a pierdut finala de simplu de la Heraklion, Andreea Roșca se poate revanșa chiar duminică seara, când ea și Loredana Roșca joacă finala de dublu a turneului din Grecia.

Adversarele româncelor sunt italiencele Melania Delai și Dalila Spiteri.

Observator » Sport » Alexandra Cadanțu a câștigat turneul de tenis de la Heraklion