Simona Halep, locul 7 mondial, joacă de la această oră cu chinezoaica Shuai Zhang în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wimbledon, al treilea Grand Slam de tenis al anului.

la 09.07.2019, 16:38

Simona Halep este la un set de calificarea în semifinale
Simona Halep a câştigat primul set al meciului cu Shuai Zheng din sferturi - Hepta

Simona Halep, locul 7 mondial, s-a calificat, marţi, în semifinalele turneului de la Wimbledon, al treilea Grand Slam de tenis al anului, după ce s-a impus, scor 7-6, 6-1, în confruntarea cu Shuai Zhang, China, din faza sferturilor de finală.

Simona a început prost meciul de marţi, fiind condusă cu 3-0 şi 4-1 la game-uri, în primul set, de adversară.

Din fericire, a fost un simplu foc de paie. Simona a revenit magistral, a dus primul set în tie-break şi şi l-a adjudecat cu 7-4, câştigând setul după fix o oră de joc.

Afectată moral de şansa ratată în primul set, chinezoaica nu s-a regăsit în actul al doilea, astfel că Simona a defilat pe teren.

Disputa s-a încheiat după aproximativ o oră şi jumătate de joc, iar Simona şi-a egalat cel mai bun rezultat de la Wimbledon, ajungând pentru a doua oară în semifinale, după 2014.

Observator » Sport » Simona Halep s-a calificat în semifinale la Wimbledon, după victoria cu Shuai Zhang