RIO 2016: Victorie superbă pentru România! Suntem în finala la spadă

Naţionala feminină de spadă a României, în componenţa Ana Maria Popescu, Simona Pop, Simona Gherman şi rezerva Loredana Dinu, s-a impus pe muchie de cuţit în duelul cu SUA.

Echipa feminină de spadă a României, formată din Ana Maria Popescu, Simona Gherman şi Simona Pop, s-a calificat, joi, în semifinale la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, după ce a învins, cu scorul de 24-23, reprezentativa Statelor Unite ale Americii, în sferturile de finală ale competiţiei.

După cele nouă reprize, scorul era egal, 23-23, dar Ana Maria Popescu a reuşit tuşa de aur în faţa oponentei sale.

În semifinale, România va întâlni Rusia, de la ora 19.15. Rusoaicele au trecut de Franţa, scor 44-41. În celalată semifinală se vor întâlni echipele Chinei (42-34 cu Ucraina) şi Estoniei (27-26 cu Coreea de Sud).

Finala pentru medalia de bronz va avea loc de la ora 23.00, iar meciul pentru aur se va disputa de la ora 00.30.

sursa: adevarul.ro

V-aţi donat mobila, hainele sau electrocasnicele pe Facebook?

Observator » Sport » RIO 2016: Victorie superbă pentru România! Suntem în finala la spadă