Naţionala de fotbal a României s-a calificat, vineri seara, în semifinalele Campionatului European de tineret, găzduit de Italia şi San Marino, după ce a obţinut a doua victorie din două meciuri impunându-se, cu 4-2, împotriva Angliei.

la 21.06.2019, 21:34

România a obţinut a doua victorie consecutivă la Campionatul European de tineret
România a bătut echipa Angliei cu 4-2 - Facebook Federaţia Română de Fotbal

Formaţia noastră a controlat prima repriză a disputei cu selecţionata Albionului şi a avut ocaziile mai mari, însă după primele 45 de minute scorul era alb, 0-0.

Partea a doua a jocului a fost una diametral opusă. Tricolorii au cedat iniţiativa, fiind dominaţi fizic, însă au răspuns prompt pe contraatac.

Finalul jocului a fost unul de infarct. În ultimul sfert de oră s-au înscris nu mai puţin de şase goluri.

România a condus cu 1-0, George Puşcaş, din penalty, şi 2-1, Ianis Hagi, însă Anglia a răspuns de fiecare dată aproape instantaneu, prin reuşitele lui Demarai Gray şi Tammy Abraham.

A fost momentul în care a ieşit la rampă Florinel Coman, perla neşlefuită a FCSB-ului. Extrema stângă a echipei noastre a făcut 3-2 în minutul 89, profitând de o eroare a defensivei adverse, şi a închis tabela în prelungiri cu un şut fabulos de la 25 de metri.

S-a terminat România - Anglia 4-2, iar echipa noastră este ca şi calificată în semifinalele Campionatului European de tineret, dar şi la Jocurile Olimpice de la Tokyo, de anul viitor.

Câştigătoarele de grupe şi cea mai bună echipă de pe locul 2 merg în semifinale şi la Jocurile Olimpice. Iar cu şase puncte acumulate din două meciuri şi cu un golaveraj excelent, 8-3, România este mare favorită să-şi atingă obiectivul mult visat.

Vi s-a întâmplat să fiţi hărţuiţi într-un teambuilding?

Observator » Sport » România bate Anglia şi este la un pas de semifinalele Campionatului European de tineret