Gimnasta Cătălina Ponor s-a calificat, duminică noapte, în finală la bârnă la Jocurile Olimpice de la Rio, fază în care va concura pentru medalie în 15 august.

Cătălina Ponor a fost notată, duminică seară, în subdiviziunea a 2-a, cu 14,900, iar în cursul nopţii, când s-au încheiat evoluţiile din subdiviziunea a 5-a, gimnasta tricoloră a aflat şi vestea calificării sale în finala la bârnă de pe locul 5.

Primele opt clasate în calificări la acest aparat vor performa în finala din 15 august.

Ponor a concurat şi la sol, fiind notată cu 14,200, insuficient însă pentru finală.

După calificările încheiate duminică noapte au fost decise şi cele opt echipe calificate în finală, adică SUA, China, Rusia, Marea Britanie, Brazilia, Germania, Japonia şi Olanda, precum şi sportivele care vor evolua în finală la individual-compus, precum şi în celelalte finale pe aparate.

Finala feminină pe echipe va avea loc în 9 august, cea la individual-compus va avea loc în 11 august, iar finalele pe aparate, între 14-16 august.

Sâmbătă noapte, la masculin, Marian Drăgulescu a obţinut calificarea în finală la sărituri, iar Andrei Muntean în finală la paralele.

Alte rezultate ale sportivilor români în a doua zi a Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro:

Tenis de masă; Elizabeta Samara a fost eliminată în turul trei de numărul 1 mondial Ning Ding, în trei seturi;

Judo: Andreea Chiţu a trecut trei tururi fiind eliminată în recalificări de Erika Miranda (Brazilia)

Tenis de masă: Adrian Crişan s-a calificat în turul trei după victorie la Emmanuel Lebesson

Tenis de masă: Ovidiu Ionescu a fost eliminat în turul trei de portughezul Marcos Freitas.

Tenis: Irina Begu a fost învinsă în trei seturi de Nao Hibino (Japonia), în primul tur

Tenis: Andreea Mitu a fost învinsă de Garbine Muguruza (Spania) în două seturi, în primul tur

Tenis: Andreea Mitu şi Raluca Olaru s-au calificat în optimi la dublu, Irina Begu şi Monica Niculescu au fost eliminate în primul tur.

Nataţie; Alin Coste, Daniel Macovei, Marius Radu, Norbert Trandafir - 4x100 metri liber au fost eliminaţi în serii

Nataţie: Robert Glinţă s-a calificat în finală la 100 metri spate.

Observator » Sport » România la JO, ziua a doua: Cătălina Ponor s-a calificat în finală la bârnă, înotătorul Robert Glinţă în finală la 100 metri spate