Simona Halep, numărul 5 WTA, a fost învinsă de Elina Svitolina, locul 8 WTA, scor 5-7, 3-6, în Grupa Mov de la Turneul Campioanelor.

Veronica Micu
de Veronica Micu

la 30.10.2019, 14:50

Simona Halep a pierdut în două seturi cu Elina Svitolina
Simona Halep, învinsă de Elina Svitolina la Turneul Campioanelor. Românca a pierdut în două seturi - Hepta

Ucraineanca de 25 de ani a avut un încept bun de meci şi a condus cu 3-0 în primul set. Simona a greșit mult, însă a reușit, ulterior, să echilibreze jocul și a egalat la 3-3.

La scorul 6 - 5, Elina Svitolina a forțat pe serviciul Simonei Halep, și a închis setul.

În setul doi, Halep a început cu un break, dar Svitolina a egalat rapid.

Simona Halep, învinsă de Svitolina la Turneul Campioanelor

La scorul de 3 - 3, ucraineanca a forțat din nou și a mai făcut un break.

În ultimul game, Svitolina a început slab, iar Simona a avut două mingi de break, pe care le-a ratat. Ucraineanca a revenit și a închis game-ul și setul.

Simona Halep - Elina Svitolina, scor final 5-7, 3-6.

Svitolina: Mă aşteptam să fie foarte greu, dar am rămas concentrată

Svitolina a declarat, după meci, că se aştepta ca meciul cu Simona Halep să fie foarte greu, dar că a reuşit să rămână concentrată pe tot parcursul întâlnirii.

"A fost un meci greu fizic, ambele am urmărit multe mingi, au fost puncte foarte lungi. Mă aşteptam la un meci greu, dar am rămas foarte concentrată de la început", a declarat ucraineanca Elina Svitolina pe teren.

După acest meci, Svitolina s-a calificat în semifinale.

Credeţi că se vor înmulţi atacurile urşilor în România?

Observator » Sport » Simona Halep, învinsă de Elina Svitolina la Turneul Campioanelor. Românca a pierdut în două seturi (Video)