Echipa de handbal feminin SCM Craiova câștigă, în premieră, finala Cupei EHF

Echipa de handbal feminin SCM Craiova a câştigat vineri, pe teren propriu, şi în premieră, Cupa EHF, după ce a învins formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.

Româncele au trecut de adversare, cu scorul de 30-25 (19-12), în manşa retur a finalei competiţiei.

Peste 3.500 de spectatori au încurajat echipa craioveană şi au oferit un spectacol unic în faţa favoritelor.

În tur, Vipers s-a impus cu scorul de 26-22 (12-10), astfel că la general, scorul este de 52-51 în favoarea SCM Craiova, care cucereşte astfel trofeul.

SCM Craiova a jucat finala Cupei EHF după ce a început competiţia în turul 3, în care a eliminat formaţia ungară DVSC Debrecen.

Deţinătoarea trofeului este formaţia rusă Rostov-Don, care în această stagiune joacă în Liga Campionilor.

O echipă românească feminină a revenit în finala Cupei EHF (fostă IHF), după 25 de ani, în 1993 Rapid Bucureşti cucerind trofeul.

Sursa: News.ro

Propunere: plimbările cu bicicleta în pădure, doar cu acordul proprietarului pădurii. Sunteţi de acord?

Observator » Sport » Echipa de handbal feminin SCM Craiova câștigă, în premieră, finala Cupei EHF