Foto Novak Djokovic – Stefanos Tsitsipas, marea finală Australian Open 2023. Sârbul a câştigat trofeul cu numărul 10 la Melbourne

Novak Djokovic, campion la Australian Open 2023. Novak DjokovicStefanos Tsitsipas 6-2, 7-6, 7-6 a fost scorul în marea finală de Grand Slam. Tenismenul sârb a câştigat pentru a zecea oară la Melbourne, după un meci spectaculos cu Stefanos Tsitsipas. Meciul a durat două ore şi 56 de minute. În urma acestui rezultat, Djokovic va fi, începând de luni, numărul 1 mondial, iar Tsitsipas va urca pe locul 3.

la 29.01.2023, 13:50

Novak Djokovic a câştigat turneul Australian Open pentru a zecea oară, după ce l-a învins, duminică, pe Rod Laver Arena, pe Stefanos Tsitsipas, şi l-a egalat pe spaniolul Rafael Nadal la numărul de titluri de Grand Slam-uri: 22.

Djokovic, cap de serie numărul 4 şi locul 5 mondial, s-a impus, cu scorul de 6-3, 7-6 (7/4), 7-6 (7/5) în faţa lui Tsitsipas, numărul 4 mondial şi favorit 3. Meciul a durat două ore şi 56 de minute.

În urma acestui rezultat, Djokovic va fi, începând de luni, numărul 1 mondial, iar Tsitsipas va urca pe locul 3, scrie news.ro. Spaniolul Carlos Alcaraz, care nu a putut participa la Australian Open din cauza unei accidentări, va coborî pe locul 2. Djokovic va fi numărul 1 mondial pentru a 374-a săptămână.

Ştirea iniţială: Novak Djokovic a câștigat toate cele 9 finale disputate la Melbourne, iar acum este pregătit pentru un nou super-duel. Campionul sârb va da piept cu grecul Stefanos Tsitsipas, care a trecut în semifinale de Karen Khachanov, scor 7-6 (2), 6-4, 6-7 (6), 6-3.

Ajuns la 35 de ani, Novak Djokovic speră să câştige al 22-lea său titlu de Grand Slam și să-i egaleze recordul rivalului său, Rafael Nadal. Dacă va câştiga a 10-a coroană la Melbourne, Novak Djokovic va reveni în fotoliul de lider al clasamentului ATP, pe care l-a ocupat anterior timp de 373 de săptămâni (record absolut).

Novak Djokovic conduce cu 10-3 în meciurile directe cu Stefanos Tsitsipas, potrivit as.ro.

Novak Djokovic a câştigat de nouă ori Australian Open

Sârbul Novak Djokovic, numărul 5 mondial şi cap de serie 4, s-a calificat, vineri, în finala turneului de Grand Slam Australian Open. Djokovici l-a învins în semifinale pe americanul Tommy Paul, locul 35 ATP, scor 7-5, 6-1, 6-2, în două ore şi 20 de minute, scrie news.ro.

Novak Djokovic a câştigat de nouă ori Australian Open (2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020, 2021).

Stefanos Tsitsipas s-a calificat în premieră la turneul de la Melbourne

Grecul Stefanos Tsitsipas, locul 4 ATP şi favorit 3, s-a calificat, vineri, pentru prima dată în finala turneului de Grand Slam Australian Open. Tsitsipas l-a învins în semifinale pe rusul Karen Haceanov (locul 20 ATP şi favorit 18), scor 7-6 (2), 6-4, 6-7 (6), 6-3, în trei ore şi 21 de minute.

Stefanos Tsitsipas nu a mai ajuns până acum în finala Australian Open. El a mai jucat în semifinale la Australian Open în 2019 (înfrângere în faţa lui Rafael Nadal), 2021 (înfrângere în faţa lui Daniil Medvedev) şi 2022 ((înfrângere în faţa lui Daniil Medvedev).

În 2021, el a ajuns până în finală la alt grand slam, French Open, însă a fost învins de Novak Djokovic.

Vă tentează să mergeţi în vacanţă cu rulota în loc să vă cazaţi la hotel?

Observator » Sport » Novak Djokovic – Stefanos Tsitsipas, marea finală Australian Open 2023. Sârbul a câştigat trofeul cu numărul 10 la Melbourne