Curs BNR 28 octombrie 2024. Leul românesc pierde teren în raport cu principalele monede străine
Reprezentanţii Băncii Naţionale a României au dat publicităţii cursul valutar pentru luni, 28 octombrie 2024, iar cifrele afişate arată că leul românesc a pierdut teren în raport cu principalele monede străine.
De Redactia Observator la 28.10.2024, 13:14Concret, leul românesc a pierdut teren în raport cu moneda unică euro, dolarul american, francul elveţian şi lira sterlină, dar pierderile nu au fost semnificative.
Moneda unică euro a ajuns să fie cotată la 4,9735 lei româneşti, francul elveţian a ajuns să fie cotat la 5,3070 lei româneşti, dolarul american a ajuns să fie cotat la 4,5981 lei româneşti, iar lira sterlină a ajuns să fie cotată la 5,9688 lei româneşti.
Preţul pentru un gram de aur a crescut cu aproape 1,8 lei, astfel că gramul de aur a ajuns să fie cotat la 403,6543 lei.