Antena LIVE

Curs valutar

Un pilot britanic s-a urcat la manşa unei aeronave, la 91 de ani

În timpul celui de-al Doilea Război Mondial a zburat opt sute de ore, dar n-a avut şansa să se urce în avionul de top al forţelor armate. A făcut-o abia acum, la 91 de ani.

De la 24.06.2014, 08:35
WhatsApp
Vezi și:

 În timpul celui de-al Doilea Război Mondial a zburat opt sute de ore, dar n-a avut şansa să se urce în avionul de top al forţelor armate. A făcut-o abia acum, la 91 de ani.

După ce a luptat opt sute de ore împotriva inamicului în cel de-al Doilea Război Mondial dintr-un avion de tip Hawker Hurricane, Neville a primit şansa de a pilota aeronava la care visa de-o viaţă. Un Supermarine Spitfire.

Acesta este momentul adevărului! Şi-a pus casca şi este pregătit de decolare. La 91 de ani, Neville Croucher stă, în sfârşit, într-un Spitfire. A preluat controlul manşei şi a făcut acrobaţii în aer, ca în vremurile bune.

Alături de el în carlingă s-a aflat un pilot cu experienţă, gata să preia controlul oricând. Neville abia a putut rosti câteva cuvinte la revenirea la sol. Sute de curioşi l-au aplaudat pe pilotul de 91 de ani. Oricine se poate urca în carlinga unui avion din timpul celui de-al Doilea Război Mondial, pentru câteva sute de lire.

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

extern pilot marea britanie avion zbor
Întrebarea zilei
Sunteţi pregătiţi cu un kit minim şi bani cash în cazul unei pene de curent?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și