O femeie a fost arestată pe un aeroport din Columbia, după ce polițiștii au găsti 130 de broaște otrăvitoare în bagajele ei
O femeie a fost descoperită în timp ce încerca să transporte ilegal 130 de broaște otrăvitoare în bagajele ei, pe un aeroport din Columbia.
De Redactia Observator la 30.01.2024, 17:12Animalele au fost descoperite în recipiente mici și erau deshidratate, au spus oficialii. Femeia din Brazilia, care se îndrepta spre São Paulo prin Panama, a spus că i s-au oferit broaștele cadou de la o comunitate locală din sudul Columbiei, potrivit BBC.
Femeia a spus că a primit broaștele cadou
Poliția locală a spus că broaștele îi puteau aduce femeii până la 1.000 de dolari, fiecare. Femeia riscă o amendă de până la 14.300 de dolari, după ce a fost acuzată de trafic de animale. Broaștele arlechin, cunoscute și sub numele de broaște otrăvitoare (Oophaga histrionica), măsoară mai puțin decât dimensiunea unui deget mare uman.
Glandele lor produc o otravă extrem de toxică care a fost folosită în trecut de indigeni pentru a acoperi vârfurile săgeților pe care le foloseau la vânătoare. Este suficient de puternic pentru a ucide animale mici. Broaștele arlechin sunt o specie pe cale critică de dispariție, care poate fi găsită în pădurile umede de-a lungul coastei Pacificului, între Ecuador și Columbia, și în alte țări din America Centrală și de Sud.