Antena LIVE

Curs valutar

Alegeri prezidenţiale şi parlamentare în Turcia. Preşedintele Erdogan are şanse să-şi consolideze alarmant puterea

Peste 59 de milioane de turci merg azi la vot într-un dublu scrutin istoric, prezidenţial şi parlamentar. Urnele din cele 118 mii de secţii de votare se deschid în mai puţin de două ore, iar alegătorii îşi pot exprima opţiunea până la ora 17.00.

De la 24.06.2018, 10:09
WhatsApp
Vezi și:

Peste 59 de milioane de turci merg azi la vot într-un dublu scrutin istoric, prezidenţial şi parlamentar. Urnele din cele 118 mii de secţii de votare se deschid în mai puţin de două ore, iar alegătorii îşi pot exprima opţiunea până la ora 17.00. Pentru prima dată după 16 ani, viitorul politic al preşedintelui Erdogan este pus sub semnul întrebării, titrează presa internaţională, în ciuda faptului că acesta speră să îşi asigure puterea absolută. Un avocat de 54 de ani este cel care ar putea pune capăt domniei lui Erdogan.

Anunţat în aprilie, pe repede înainte, dublul scrutin, parlamentar şi prezidenţial, îi va aduce câştigătorului puteri consolidate. Iar sistemul parlamentar turc se va transforma într-unul prezidenţial. Pe scurt, preşedintele preia şi puterea executivă şi formează Guvernul, emite decrete, pregăteşte bugetul şi decide politica în domeniul securităţii. Astfel, postul de prim-ministru este desfiinţat.

După puciul eşuat din 2016, modificările au fost cerute chiar de Erdogan şi garantate prin referendum, un an mai târziu. Paradoxal însă, şansele de a se bucura de ele par mai slabe chiar în ajunul alegerilor. "Pentru prima oară, preşedintele turc Tayyip Erdogan se confruntă cu o opoziţie puternică, ce îi periclitează locul la şefia statului ", scrie presa internaţională.  

Principalul rival, Muharrem Ince, un avocat din Partidul Popular Republican s-a dovedit un opozant de temut în ultimele săptămâni. Cu un discurs populist şi calităţi oratorice comparabile cu ale lui Erdogan, are şanse mari să ajungă în turul doi, cu actualul preşedinte. 

Din bătălia electorală nu au lipsit nici controversele. Muharrem Ince a acuzat  televiziunea naţională turcă şi agenţia oficială de presă că au încălcat Constituţia, prin prezentarea dezechilibrată a candidaţilor. Avocatul s-a plâns că lui i s-au acordat doar 15 ore de transmisiuni, în timp ce lui Erdogan i-au fost alocate 181 de ore.

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

alegeri observatorweekend06 politica presedinte scrutin turcia
Întrebarea zilei
Aţi fost vreodată victima unei înşelătorii pe WhatsApp?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Singura propoziție din limba română care se citește la fel din ambele capete....
Fanatik.ro
Publicat 16.02.2025
Momentul în care un canoist a fost prins în gură și apoi scuipat de o balenă...
spotmedia.ro
Publicat 14.02.2025
Zelenski: Rusia se pregătește să trimită 100.000 de soldați în Belarus,...
spotmedia.ro
Publicat 13.02.2025
Iluzie optică virală | În această imagine sunt 4 lei, nu doar 2. Găsiți-i pe...
Gandul
Publicat 16.02.2025
Care este probabilitatea ca asteroidul Bennu să lovească Pământul şi să...
Adevărul
Publicat 16.02.2025
Laurențiu Reghecampf a cerut-o în căsătorie Corina Caciuc! Cum a reacționat...
A1
Publicat 16.02.2025
Horoscopul zilei de 17 februarie 2025. Racii sunt sfătuiți să gândească...
CaTine
Publicat 16.02.2025
Ce ținute poartă Alexandru Papadopol și Cristiana Luca la nunta lor! Actorul...
spynews.ro
Publicat 14.02.2025
Începe procesul Simonei Halep la New York! Avocații româncei au obținut o...
GSP
Publicat 11.02.2025
Care sunt cele mai „inutile” facultăți din România. Cu greu îți găsești...
Click.ro
Publicat 15.02.2025
Singurul mamifer cu sânge rece a uimit experții. Creatura neobișnuită a...
Useit
Publicat 16.02.2025
O celebră influenceriță a murit la doar 28 de ani. Fanii, în stare de șoc
Redacţia.ro
Publicat 13.02.2025
Schema banală prin care contabila și casiera au furat 360.000 de lei din bugetul...
libertatea.ro
Publicat 16.02.2025
Sam Asghari a vorbit despre relația lui cu Britney Spears. Cei doi s-au cunoscut...
ZU
Publicat 16.02.2025
Rulouri de pui cu mozzarella, șuncă și ceapă verde
Hello taste
Publicat 12.02.2025
Cum să sprijini copilul prin validarea emoțiilor sale
Deparinti
Publicat 15.02.2025
Fiica regretatei Lorena Rojas are 11 ani. Cum a crescut Lucianna alături de sora...
Happy
Publicat 14.02.2025
Cine este și cum arată iubita lui Ilie Bolojan: Ce salariu are președintele...
BZI
Publicat 12.02.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Rinita alergică sau „febra fânului”. Cauze, simptome și tratament
Medicool
Publicat 16.02.2025