Antena LIVE

Curs valutar

STUDENŢII trag semnalul de alarmă! Mesajul trimis Guvernului Tudose

Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR) cere coaliţiei de guvernare să îşi respecte angajamentele luate faţă de studenţi în timpul campaniei electorale, între care creşterea alocaţiei pentru bursele studenţeşti şi subvenţionarea transportului local.

De la 08.09.2017, 11:41
WhatsApp

Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR) cere coaliţiei de guvernare să îşi respecte angajamentele luate faţă de studenţi în timpul campaniei electorale, între care creşterea alocaţiei pentru bursele studenţeşti şi subvenţionarea transportului local.

ANOSR cere ca la rectificarea bugetară să fie prevăzute şi cheltuielile bugetare necesare pentru implementarea obiectivelor asumate de către coalţie, respectiv: creşterea alocaţiei pentru burse studenţeşti la valoarea de 201 lei/student bugetat, suplimentarea cu cel puţin 144.370.755,1 lei a fondului pentru acordarea subvenţiei cămine-cantine, în vederea dublării acesteia, finanţarea de bază în anii 2017-2018 să ajungă până la suma de 6.522 lei/student echivalent (presupune o creştere de 2.287.136.247,26 lei), însă promisiunea Ministerului Finanţelor Publice pentru acest an a fost de o creştere cu încă cel puţin 300.000.000 lei, în urma rectificării bugetare, alocarea unui buget de 44.000.000 lei în vederea subvenţionării transportului local al studenţilor cu mijloace de transport în comun, presupunând o creştere de aproximativ 18.000.000 lei faţă de anul trecut şi suplimentarea cu 2.000.000 lei a fondului pentru tabere studenţeşti, gestionat de Ministerul Tineretului şi Sportului.

De asemenea, în urma adoptării de către Parlament a amendamentului la Legea Educaţiei Naţionale care prevede acordarea burselor studenţeşti pe tot parcursul anului, suma care ar trebui să fie alocată pentru acestea ar trebui să fie de minimum 654.013.800 lei, fiind necesară o suplimentare de cel puţin 201.654.255 lei faţă de fondurile alocate iniţial către Ministerul Educaţiei în acest sens prin legea bugetului de stat, spune ANOSR.

Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti cere şi creşterea fondului de burse acordat studenţilor bursieri ai statului român, acordat în cea mai mare parte românilor din Republica Moldova, Ucraina, Serbia, dat fiind faptul că nu s-a mai înregistrat o creştere a acestora din 2008, bursa de care beneficiază aceştia în prezent fiind de 65 de euro pentru ciclul licenţă, 75 de euro pentru ciclul de master, respectiv 85 de euro pentru studenţii doctoranzi. În prezent, nicio bursă oferită studenţilor din România nu poate fi mai mică de 578 lei, în conformitate cu Legea Educaţiei Naţionale nr. 1/2011, asistând astfel la o situaţie de discriminare şi puternică inechitate în raport cu studenţii bursieri ai statului român, mai spune organizaţia studenţească.

ANOSR solicită creşterea acestor burse la valoarea a cel puţin jumătate din salariul minim pe economie brut, 725 lei, impactul bugetar pe care această măsură l-ar avea fiind o suplimentare de 23.376.792 lei pentru primele trei luni din anul universitar 2017/2018, respectiv 70.130.378 lei pentru anul 2018, fondul total care ar fi alocat în anul viitor urmând să fie de 103.196.500 lei.

Totodată, studenţii cer întâlniri cu premierul Mihai Tudose, cu mai mulţi miniştri şi cu primarul Capitalei.

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

guvern tudose politic studenti
Întrebarea zilei
A mers corectitudinea politică prea departe în noul film Disney - Albă ca Zăpada?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025