Antena LIVE

Curs valutar

BREAKING NEWS! Evaluările naţionale de la clasele I-IV ar putea fi ELIMINATE. Anunţul a fost făcut de Ministrul Educaţiei

Ministrul Educaţiei, Pavel Năstase, spune că evaluările naţionale ar trebui să aibă loc începând din gimnaziu, deoarece copiii din ciclul primar sunt speriaţi de aceste testări, astfel că ar dori eliminarea acestor evaluări la clasele I-IV. El a precizat însă că o decizie privind eliminarea evaluărilor în învăţământul primar nu va fi luată de pe o zi pe alta, ci în urma unei analize.

De la 10.03.2017, 16:32
WhatsApp

Ministrul Educaţiei, Pavel Năstase, spune că evaluările naţionale ar trebui să aibă loc începând din gimnaziu, deoarece copiii din ciclul primar sunt speriaţi de aceste testări, astfel că ar dori eliminarea acestor evaluări la clasele I-IV. El a precizat însă că o decizie privind eliminarea evaluărilor în învăţământul primar nu va fi luată de pe o zi pe alta, ci în urma unei analize.

Prima evaluare naţională este cea din clasa a II-a, iar la finalul clasei a IV-a elevii au o nouă evaluare naţională, ministrul Educaţiei, Pavel Năstase, considerând că aceste testări sunt stresante pentru copii.

El a spus, la Europa FM, că nu este de acord cu aceste evaluări naţionale pentru elevii din ciclul primar.

"Până la gimnaziu, după părerea mea, n-ar trebui să avem aceste evaluări asupra copiilor. Ei sunt într-o perioadă de dezvoltare a capacităţilor de gândire. Deci, omul se dezvoltă, şi creierul din punct de vedere biologic, până la vârsta asta, se dezvoltă şi abia după-aceea este în măsură să perceapă o evaluare, să vadă nişte teste de genul acesta. Trebuie să prelungim, dacă vreţi, primii şapte ani de acasă cu această perioadă care înseamnă învăţământul primar şi să îi dăm baza de gândire. Trebuie procedat în mod gradual, astfel încât el să se obişnuiască, dar nu evaluări de genul celor pe care le dăm acum, care îi stresează şi îi sperie pe copii", a afirmat Năstase.

Ministrul Educaţiei a precizat că decizia privind eliminarea acestor evaluări naţionale în învăţământul primar nu va fi luată de pe o zi pe alta, ci în urma unei analize.

Pavel Năstase a mai spus că de mâine va începe revizuirea totală şi sistematică a manualelor.

"Avem manuale noi pentru clasele I-IV, dar nu s-a întrebat nimeni dacă aceste manuale sunt potrivite sau nu. Nu a făcut nimeni o evaluare în acest sens. O s-o facem noi, pentru a realiza o corelare la nivelul sistemului, între manualele de la învăţământul primar, gimnazial şi liceal. Suntem în proces de reînnoire a manualelor. Anul acesta este rândul manualelor de clasa a V-a. Dar, dacă nu privim ca sistem, şi nu plecăm de la cele 8 competenţe care sunt la nivel european, şi cu dezvoltarea acestora pe competenţe specifice - primar, gimnazial şi liceal -, atunci există riscul să apară suprapuneri. Această revizuire - de la clasa I la clasa a XII - va fi una laborioasă, care să scoată în evidenţă toate problemele care ţin de conţinutul manualelor", a spus ministrul Educaţiei.

Potrivit acestuia, programa pentru gimnaziu aprobată anul trecut nu presupune reducerea orelor ci, dimpotrivă, există o creştere cu aproximativ două ore faţă de ce exista.

Ministrul a explicat că vor fi grupuri de lucru care vor lucra pe fiecare etapă de învăţământ - primar, gimnazial şi liceal, grupuri în care vor fi implicaţi profesori care predau. În etapa a doua, un grup la nivelul ministerului  va elimina neconcordanţele care există în manuale, între ciclurile de învăţământ.

"Ca să simplificăm manualele trebuie să umblăm la programele cadre, apoi la programele şcolare. Manualele nu vor fi abandonate, ci doar actualizate. De exemplu, dacă se ajunge la concluzia că anumite capitole sunt depăsite din punct de vedere al conţinutului sau nu sunt conforme cu ciclul respectiv, le scoatem", a adăugat Năstase.

Sursa: News.ro

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

Întrebarea zilei
A mers corectitudinea politică prea departe în noul film Disney - Albă ca Zăpada?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025