Antena LIVE

Curs valutar

Unul dintre cele mai importante exerciţii NATO se desfăşoară pe poligonul de la Cincu, în Braşov (Video)

Pe poligonul de la Cincu, în judeţul Braşov, se desfăşoară unul dintre cele mai importante exerciţii NATO. Peste 13 mii de militari, din 15 ţări au venit. Jumătate dintre soldaţi sunt români. Şi toţi vor participa la operaţiuni comparabile cu cele din teatrele de război.

De la 04.06.2019, 15:02
WhatsApp
Vezi și:

Pe poligonul de la Cincu, în judeţul Braşov, se desfăşoară unul dintre cele mai importante exerciţii NATO. Peste 13 mii de militari, din 15 ţări au venit. Jumătate dintre soldaţi sunt români. Şi toţi vor participa la operaţiuni comparabile cu cele din teatrele de război.

Saber Guardian 19 a debutat la Cincu, în judeţul Braşov, prin intonarea imnurilor statelor participante. Apoi, fiecare soldat şi-a luat în primire atribuţiile.

Caporal Fanel Gociu, batalionul 81 LAROM: Rolul meu este sa execut ochirea la instalatia de lansare, primind elementele de la comandantul de lansator. Execut ochirea, inregistrez si tragem. Este oexperienta noua si placuta.

Lt. col. Gelu Perju, comandantul batalionului 81 LAROM: Pentru batalionul 81 este o oportunitate participarea la acest exercitiu multinational pt ca este un moment in care putem sa ne testam tehnicile, tacticile si procedurile batalionului in mediul multinational.

O contribuţie importantă o are armata americană, condusă de locțiitorul coomandantului Forțelor Terestre ale Statelor Unite în Europa.

General-maior Joe Jarrard, locţiitorul comandantului Fortelor Terestre SUA in Europa: Este vorba de interoperabilitate între aliaţii noştri şi continuăm să lucrăm împreună şi să ne dezvoltăm relaţiile care vor fi benefice în viitor pentru asigurarea securităţii zonei.

Sunt angrenate nu mai puţin de 15 naţiuni şi un efectiv total de 13 500 de militari, dintre care 7600 sunt români.

Dorin Ionita, comandantul comandamentului fortelor intrunite, conducatorul exercitiului: Este un exercitiu complex care atinge apogeul unui program national de exercitii de doi ani. Are drept scop o coerenta operationala la nivel national dar si multinational conjugand efortul pe 2 planuri. cel al simularii al exercitiului de comand bord post exercise si cel al livex ulu, manevra si focul fortelor in teren. 

Exerciţiul multinaţional va dura trei săptămâni.

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

social observator13 nato exercitii militari
Întrebarea zilei
Aţi testat vreodată vreo dietă promovată de influenceri?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și