Antena LIVE

Curs valutar

Video

Militarii francezi care au provocat incendiul de la Babadag au folosit muniție reală. Fermier: "Mi-a ars casa de locuit"

Ar fi de râs, dacă n-ar fi de plâns. Militarii francezi staţionaţi în România au provocat un uriaş incendiu de vegetaţie, ieri, după ce au executat trageri cu tunul la poligonul din Babadag. Au folosit muniţie reală, iar flăcările uriaşe au pârjolit tot în jur. O stână şi o casă, aflate în apropiere, au ars din temelii. Zece oi şi opt porci au murit, iar zeci de tone de furaje s-au făcut scrum. Ministerul Apărării promite despăgubiri.

De la 23.07.2022, 19:57
WhatsApp
Vezi și:

Sunt imagini de groază filmate lângă poligonul de tragere Babadag, din Tulcea. Sute de hectare de păşune s-au aprins ca o torţă. Flăcări până la cer şi un fum negru, înecăcios. De vină pentru dezastru este un exerciţiu făcut de militarii francezi în unitate. Trupele din Hexagon au făcut mai multe simulări de tragere cu tunul. Doar că, fără să bănuiască vreo clipă ce aveau să declanşeze, s-au folosit de muniţie reală. N-a durat mult până când tot câmpul din jurul poligonului s-a aprins. Vântul puternic şi căldura dogoritoare au purtat flăcările pe aproape 400 de hectare. 

MAE promite că îi va despăgubi pe cei afectați

Localnic: Ăsta e prăpădul de la Sălcioara! 

Totul e pârjolit. Scrum şi funingine. În zadar încearcă localnicii să stingă vâlvătaia. Zeci de tone de furaje au ars. Lângă spaţiul de tragere erau o casă şi trei stâne. N-a mai rămas nimic din ele. Focul a distrus din temelii totul. Zeci de animale şi-au găsit sfârşitul, arse de vii. 

Pe acelaşi subiect

Proprietar stână: Toată paguba e undeva la 300 şi ceva de milioane. Mi-a ars casa de locuit, mi-a ars remorca. Cereale, nutreţul pentru iarnă. 

Eugen Ion, primarul comunei Jurilovca: Să vedem dacă această păşune se mai regenerează sau nu. Ca şi pagube materiale, Peste 20 de tone de cereale, peste 6.000 de baloţi de nutreţ. 

Şapte ore a durat până când incendiul a fost stins complet. Ministerul Apărării promite că va face o evaluare, iar cei care au înregistrat pagube vor fi despăgubiţi. "Reprezentanții Poligonului Babadag și ai partenerului francez vor evalua pagubele produse la stâna afectată, urmând să fie stabilită valoarea despăgubirilor". 

Bogdan Dinu

Bogdan Dinu s-a alăturat echipei Observator în anul 2020. În prezent activează în cadrul redacției Antena1 ca reporter de eveniment și investigații specializat în domeniul afacerilor interne. ...

incendiu incendiu vegetatie poligon
Întrebarea zilei
V-a crescut salariul în ultimul an?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025