Antena LIVE

Curs valutar

"Ceva fundamental s-a schimbat". Ursula von der Leyen avertizează că democraţia Europei şi statul de drept sunt ameninţate

Siguranța Europei și creșterea cheltuielilor pentru apărare au devenit priorități majore în contextul geopolitic actual, a declarat duminică Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene. Ea a avertizat că democrația și statul de drept sunt amenințate într-o lume tot mai „tranzacțională” și a subliniat necesitatea unor măsuri urgente. Fără a-l menționa direct pe Donald Trump, von der Leyen a evidențiat schimbările fundamentale survenite de la începutul celui de-al doilea său mandat, acum 100 de zile.

De la 10.03.2025, 11:20
WhatsApp
"Ceva fundamental s-a schimbat". Ursula von der Leyen avertizează că democraţia şi statul de drept european sunt ameninţate Profimedia

"Valorile noastre europene, democraţia, libertatea, statul de drept sunt ameninţate", a declarat von der Leyen în cadrul unei conferințe de presă. "Vedem că suveranitatea, dar şi angajamentele ferme sunt puse sub semnul întrebării. Totul a devenit tranzacţional", a menţionat ea, într-o aluzie voalată la Donald Trump.

Întrebată despre relația cu Statele Unite, von der Leyen a recunoscut că, deși Washingtonul rămâne un aliat important, există diferențe de viziune care necesită soluționare. "Din punctul de vedere al Uniunii Europene, cred că este un semnal de alarmă foarte puternic", a declarat ea, făcând referire la recentele tensiuni transatlantice.

Săptămâna trecută, liderii europeni au convenit asupra unui plan de creștere semnificativă a cheltuielilor militare, în urma propunerii lui von der Leyen de a permite statelor membre să acceseze împrumuturi în valoare de 800 de miliarde de euro fără a fi penalizate conform regulilor fiscale ale blocului comunitar. Totuși, unele țări doresc să meargă mai departe și susțin ideea unor împrumuturi comune pentru finanțarea directă a subvențiilor în domeniul apărării.

Von der Leyen a declarat că este deschisă la orice soluție care ar putea consolida securitatea Europei, afirmând că „nimic nu este exclus din discuție”. Aceasta ar putea necesita sprijinul Germaniei, care s-a opus anterior împrumuturilor comune în domeniul apărării, dar o posibilă schimbare de poziție la Berlin ar putea deschide noi perspective.

Parteneriatul cu SUA

În timp ce von der Leyen a reafirmat că SUA sunt un aliat strategic, oficialii europeni sunt preocupați de poziția lui Donald Trump, care a suspendat sprijinul militar pentru Ucraina și a pus sub semnul întrebării angajamentele SUA față de NATO. De asemenea, retorica sa față de Ucraina și relația apropiată cu Rusia creează îngrijorări la Bruxelles.

Întrebată despre posibilitatea unei redefiniri a relației UE-SUA, von der Leyen a exclus această variantă, precizând că „relația noastră cu Statele Unite este diferită de cea pe care o avem cu China”. Totodată, ea a admis că există puncte de dezacord, dar acestea nu depășesc interesele comune ale celor două părți.

Trump a ameninţat în repetate rânduri că va aplica tarife vamale UE, iar alinierea sa la Rusia în privinţa Ucrainei i-a neliniştit profund pe oficialii europeni. Liderul american a ridicat, de asemenea, dubii cu privire la angajamentele de securitate ale SUA faţă de Europa sub umbrela NATO.

Planul de reînarmare

Președinta Comisiei Europene a sugerat că planul de 800 de miliarde de euro ar putea sta la baza unei „uniuni europene a apărării”, deschisă și altor state aliate, precum Regatul Unit, Norvegia și Canada. De asemenea, se discută posibilitatea de a permite țărilor din afara UE să participe la contractele de apărare finanțate prin acest program.

În timp ce Franța susține achizițiile de echipamente exclusiv din interiorul Uniunii Europene, Germania și Polonia manifestă mai multă flexibilitate în privința importurilor din afara blocului. Von der Leyen a subliniat necesitatea unui mecanism inteligent pentru a sprijini cooperarea deja existentă în industria de apărare. Von der Leyen a reafirmat angajamentul UE față de Ucraina, menționând că sprijinul militar trebuie consolidat. Totuși, ea nu a oferit detalii specifice despre propunerea recentei șefe a politicii externe a UE, Kaja Kallas, care a cerut accelerarea livrărilor de muniție, sisteme de apărare aeriană și drone pentru Kiev.

Atacurile rusești asupra civililor din Ucraina au intensificat apelurile pentru sprijin suplimentar, iar oficialii europeni caută soluții pentru a răspunde eficient acestor provocări. Von der Leyen a menționat că Ucraina ar putea beneficia de planul de 800 de miliarde de euro, dar detaliile implementării acestuia sunt încă în discuție.

Eliminarea dependenței de gazul rus

Șefa Comisiei Europene a reafirmat angajamentul UE de a elimina treptat gazul rusesc, în ciuda amânărilor succesive ale acestui obiectiv. În pofida scăderii importurilor de gaze prin conducte, Europa a achiziționat o cantitate record de gaz natural lichefiat din Rusia în 2024, fapt ce evidențiază provocările tranziției energetice.

În următoarele săptămâni, von der Leyen va convoca o reuniune istorică axată pe securitate, energie, apărare și cercetare, incluzând teme precum securitatea cibernetică, comerțul și combaterea interferențelor externe.

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

usrula von der leyen ucraina ajutor militar sua
Întrebarea zilei
Sunteţi de acord cu decizia BEC de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025