Antena LIVE
Foto

Anglia – Slovacia 2-1 la Euro 2024. Englezii au întors fabulos scorul, după ce slovacii au condus până în minutul 94

EURO 2024. Anglia a fost la un pas de a fi eliminată de la Euro 2024 de surprinzătoarea națională a Slovaciei, care a condus până în minutul 94 al optimilor de finală. Bellingham a egalat în minutul 90+5, iar și Kane a marcat golul cu care englezii și-au asigurat un sfert de finală împotriva Elveției.

De la 30.06.2024, 22:35
Anglia – Slovacia la Euro 2024 Profimedia

În ciuda prestaţiilor criticate, echipa lui Gareth Southgate a reuşit să încheie pe primul loc Grupa C, cu 5 puncte, fiind şi singura echipă din grupa respectivă care a obţinut o victorie. De partea cealaltă, Slovacia a încheiat pe locul 3 în Grupa E.

Anglia – Slovacia scor final 2-1 la Euro 2024

Slovacia a condus cu 1-0, timp 94 de minute în optimile de finală cu Anglia de la Euro 2024. Englezii au egalat în minutul 90+5 prin Bellingham, care a marcat din foarfecă. Partida a avut parte de prelungiri de două reprize a câte 15 minute. Este prima partidă de la Euro decisă în prelungiri.

Guehi, Mainoo și Bellingham,de la englezi, au fost toți avertizați în primele 17 minute, iar Guehi va fi suspendat dacă Anglia ajunge în sferturile de finală. În minutul 25, Ivan Schranz a deschis scorul pentru Slovacia, din pasa lui Strelec, cu un șut din fața porții, după o frumoasă acțiune colectivă. După pauză, Foden a reușit egalarea, dar golul său a fost anulat pe motiv de offside, după analiza VAR.

Peste doar 5 minute, slovacii au fost la un pas de a majora diferența, dar șutul pe jos al lui Strelec a trecut puțin pe lângă poartă. În minutul 81, Declan Rice prinde un șut bun din marginea careului, dar mingea lovește bara și ajunge la Kane, care nu izbutește să o retrimită pe spațiul porții. Golul egalizator i-a aparținut lui Jude Bellingham, care a profitat de o minge săltată în careu și a înscris cu un gol frumos din foarfecă, la primul șut al englezilor pe spațiul porții.

În minutul doi al prime reprize de prelungiri, Harry Kane a marcat pentru 2-1, după o fază fixă, la capătul căreia căpitanul englezilor a marcat cu capul.

Anglia – Slovacia la Euro 2024. Echipele de start

Anglia (4-2-3-1): Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Mainoo, Rice – Saka, Bellingham, Foden – Kane

Rezerve: Alexander-Arnold, Bowen, Dunk, Eze, Gallagher, Gomez, Gordon, Henderson (P)Konsa, Palmer, Ramsdale (P), Shaw, Toney, Watkins, Wharton

Selecționer: Gareth Southgate (53 de ani)

Slovacia (4-3-3): Dubravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda – Schranz, Strelec, Haraslin

Rezerve: Benes, Bero, Bozenik, De Marco, Duris, Gyomber, Hrosovsky, Kosa, Obert, Ravas (P), Rigo, Rodak (P), Sauer, Suslov, Tupta

Selecționer: Francesco Calzona (55 de ani)