Foto Elveția - Italia 2-0. Surpriză uriașă în optimile EURO 2024

Echipa naţională a Elveţiei s-a calificat sâmbătă în sferturile de finală ale Euro 2024, după ce a învins, la Berlin, scor 2-0, chiar deţinătoarea trofeului, echipa Italiei.

la 29.06.2024 , 21:04

Elveția - Italia 2-0 EURO 2024
Elveția - Italia 2-0. Surpriză uriașă în optimile EURO 2024 - Profimedia Images

La Berlin, Donnarumma a salvat la şutul lui Embolo, din minutul 24, dar nu a mai putut face nimic la golul lui Remo Freuler, din minutul 37. Ruben Vargas a pasat în careu prentru Freuler, acesta a şutat, fundaşul italian Mancini a deviat uşor balonul şi elveţienii au deschis scorul. În minutuul 45+1 Donnarumma a intervenit la şutul lui Rieder, respingând în bară, apoi balonul a ieşit în corner, transmite News.ro.

Imediat după reluare, elveţienii şi-au majorat avantajul, la două goluri, prin golul superb înscris de Vargas, în minutul 46. În minutul 52 Schar a fost aproape de autogol, trimiţând cu capul în bara propriei porţi, iar Scamacca a lovit şi el bara în minutul 75. S-a încheiat 2-0 pentru Elveţia, care păşeşte în sferturi, în timp ce campioana en-titre a Europei a dezamăgit la acest turneu final pe care îl şi părăseşte după optimile de finală.

ELVEŢIA: Sommer – Schar, Akanji, R. Rodriguez – Aebischer (Steffen 90+2), Freuler, Xhaka, Rieder (Stergiou 72) – Ndoye (Sierro 77), Embolo (Duah 77), Vargas (Zuber 71). SELECŢIONER: Murat Yakin

Articolul continuă după reclamă

ITALIA: Donnarumma - Di Lorenzo, Mancini, Bastoni, Darmian (Cambiaso 75) – Cristante (L. Pellegrini 75), Fagioli (Frattesi 86), Barella (Retegui 64) - Chiesa, Scamacca, El Shaarawy (Zaccagni 46). SELECŢIONER: Luciano Spalletti

Cartonaşe galbene: Barella 35, El Shaarawy 45, Mancini 57

Arbitri: Szymon Marciniak - Tomasz Listkiewicz, Adam Kupsik (toţi din Polonia) - Facundo Tello (Argentina)

Mergeţi în vacanţă pe litoralul românesc sau în străinătate?
Observator » Sport » Elveția - Italia 2-0. Surpriză uriașă în optimile EURO 2024