FCSB, pas uriaş spre turul III preliminar din Europa League. Universitatea Craiova, şanse importante
FCSB, vicecampioana României en-titre la fotbal, a făcut un pas uriaş spre turul III preliminar din Europa League după ce, joi seara, s-a impus, cu 3-0, în disputa cu Alashkert, din Armenia, din deplasare.
De Cristi Ioniţă la 25.07.2019, 22:06FCSB, vicecampioana României en-titre la fotbal, a făcut un pas uriaş spre turul III preliminar din Europa League după ce, joi seara, s-a impus, cu 3-0, în disputa cu Alashkert, din Armenia, din deplasare.
Formaţia antrenată de Bogdan Andone a început prost meciul din Armenia şi gazdele au dominat prima repriză, profitând şi de dificultatea românilor de a se adapta la condiţiile de joc.
Armenii au avut o bară în prima repriză dar, din fericire, a fost un simplu foc de paie.
În partea a doua a jocului, pe teren a existat, practic, o singură echipă, plusul de valoare individuală făcând diferenţa în favoarea echipei noastre.
Florin Tănase, Iulian Cristea şi Florinel Coman şi-au trecut numele pe lista marcatorilor, iar FCSB se poate gândi, deja, la dubla cu învingătoarea dintre Mlada Boleslav şi Ordabasy, din faza următoare a competiţiei.
Universitatea Craiova are şi ea şanse importante de a se califica în turul III preliminar, după ce joi seara a făcut 0-0 în deplasare cu echipa maghiară Honved Budapesta.
Returul se joacă săptămâna viitoare, la Craiova, iar învingătoarea dă piept cu AEK Atena în faza următoare a competiţiei.
De la 21.30 a început şi duelul dintre Gent, din Belgia, şi Viitorul Constanţa. În acest moment, gazdele conduc cu 2-1, la capătul a 30 de minute de joc.