Antena LIVE

Curs valutar

Mesajul transmis de Mircea Lucescu, după Kosovo-România 0-3: I-am provocat să joace ce am vrut noi și nu ce au vrut ei

Mircea Lucescu, selecţionerul echipei naţionale a României, ştie că drumul către Mondial abia a început şi spune că surprizele pot apărea de la orice adversar întâlnit.

De la 07.09.2024, 00:23
WhatsApp
Mesajul transmis de Mircea Lucescu, după Kosovo-România 0-3: I-am provocat să joace ce am vrut noi și nu ce au vrut ei Profimedia Images

„Trebuia să obţinem această victorie! Meritul acestei victorii este şi al celor care au fost înaintea mea: Contra, Edi Iordănescu, Mirel Rădoi, toţi cei care au contribuit la formarea acestui grup de jucători importanţi. (...) Sunt foarte mulţumit de cum a evoluat echipa. Am controlat jocul, a fost lucrul pe care l-am cerut. Să controlăm jocul, să nu mai permitem să fim dominaţi categoric. Avem jucători cu nivel tehnic bun, în ceea ce priveşte pasele. Aceste lucru trebuie să îl perfecţionăm. Am lucrat foarte mult în aceste zile la astea. Am reuşit să punem în dificultate echipa gazdă, care are jucători în primele 5 campionate din Europa. I-am provocat să jucăm ce vrem noi şi nu ce au vrut ei. 

Am avut în atac trei jucători foarte buni. Am controlat centrul terenului. Efortul lui Răzvan Marin şi Nicuşor Stanciu au făcut să dominăm jocul. Nu mai vorbesc de fundaşii centrali care au fost extraordinar. La 3-0 am fost mai relaxaţi. Pentru mine e o victorie, e importantă dacă vine o altă victorie. Se vede că joacă într-un campionat diferit de alte campionate. Noi am produs în fotbal prin tehnicitate. Era normal, trebuia să simtă că cineva este alături de ei", a declarat Mircea Lucescu în exclusivitate pentru AntenaSport.

Reprezentativa României, cu Mircea Lucescu pe banca tehnică pentru prima dată în noul mandat, a învins, vineri seară, în deplasare, cu scorul de 3-0, selecţionata din Kosovo, în grupa C2 a Ligii Naţiunilor.

La Priştina, pe stadionul care poartă numele fostului jucător Fadil Vokrri, Mircea Lucescu a revenit cu o victorie pe banca naţionalei tricolore, după o pauză de 38 de ani. În celălalt meci al grupei, Cipru a învins Lituania cu 1-0, în deplasare. România va juca următorul meci luni, pe Stadionul Steaua din Capitală, contra Lituaniei (21:45).

Pe acelaşi subiect

Kosovo - România 0-3. Naționala, victorie clară la Priștina

Naţionala de fotbal a României, la redebutul lui Mircea Lucescu, a învins fără drept de apel selecţionata Kosovo, cu scorul de 3-0 (1-0), vineri seara, pe Stadionul ''Fadil Volkri'' din Prishtina, în Grupa C2 a Ligii Naţiunilor.

La 38 de ani de la ultimul meci al lui Mircea Lucescu pe banca tehnică a tricolorilor, România s-a impus prin golurile marcate de Dennis Man (40), Răzvan Marin (51 - penalty), Denis Drăguş (82), având şi două bare, ambele prin Valentin Mihăilă.

Kosovo a avut o posesie mai bună, dar nu a reuşit să îşi creeze ocazii mari de gol. Muriqi (9) a reluat peste poartă, Niţă a reţinut lângă bară mingea trimisă cu capul de Rashica (31), Rexhbecaj (39) a trimis din voleu peste poartă de la 25 de metri, iar Muriqi, jucător care a marcat recent în poarta lui Real Madrid, a reluat cu capul pe lângă ţintă (45+2).

Man a semnat prima ocazie a tricolorilor (13), dar Muric a reţinut lângă bară. Stanciu (25) a şutat de la 25 de metri, dar Muric a fost la post. Drăguş (36) a trimis o lovitură de cap slabă, la centrarea lui Man, iar Muric nu a avut emoţii.

În min. 40, un contraatac al echipei României a dus mingea la Man, iar atacantul Parmei a marcat cu toată opoziţia lui Muric, cu un şut de la 16 metri. România putea intra cu un avantaj mai mare la pauză, dar Mihăilă a şutat în bară (44), după o combinaţie cu colegul său de la Parma.

Echipa antrenată de Mircea Lucescu s-a desprins în debutul reprizei secunde, dintr-un penalty transformat impecabil de Răzvan Marin (51). Man a obţinut lovitura de pedeapsă, după ce a fost şters de Berisha în marginea careului mic, infracţiunea fiind semnalizată de arbitrajul video şi ratificată de Agaev. Mihăilă a fost în prima plan la două faze, dar şutul său din min. 53 a fost apărat de Muric, iar în min. 59 a nimerit vinclul porţii adverse după o intercepţie.

Kosovo a păstrat o posesie bună, dar şi-a creat situaţii notabile cu greutate chiar şi după intrarea ex-rapidiştilor Ermal Krasniqi şi Albion Rrahmani. Krasniqi (71) a şutat pe lângă poartă de la 20 m, fiind imitat de Rashica (77). După ce Răzvan Marin a tras peste poartă de la 22 de metri (75), România a ridicat scorul la unul de forfait: Mihăilă a reuşit o intercepţie, a şutat la poartă, Muric a respins, iar Drăguş a reluat în plasă (82).

Finalul de meci a fost marcat de câteva altercaţii între jucători, soldate cu cartonaşe galbene, gazdele au rămas în zece oameni după eliminarea lui Vojvoda (85), iar mai mulţi spectatori au pătruns pe teren (minutele 84, 87, 90+1), jocul fiind întrerupt. Deşi Kosovo a încheiat cu o posesie de 57% (faţă de 43%), România a dominat statistica, având 8-1 la şuturi pe poartă.

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

meci romania mircea lucescu kosovo romania liga natiunilor valentin mihaila
Întrebarea zilei
V-a crescut salariul în ultimul an?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025