Antena LIVE

Curs valutar

Video

Valul de caniculă, înlocuit de vijelii şi grindină aduse de cicloane. Va ploua în aproape toată ţara

După temperaturi de foc, vin furtuni de gheaţă. În mai multe locuri, vijeliile şi grindina au lăsat pagube serioase. O cursă de la Oradea a fost anulată după ce aripile avionului au fost avariate de vânt. Furtunile se întind treptat peste ţară în următoarele zile.  

De la 16.07.2024, 19:28
WhatsApp
Vezi și:

În Capitala dupa multe zile cu temepraturi extreme a inceput brusc să plouă. Ploaia de vară care a durat nu mai mult de 5 minute a venit deje peste o temperatură care a depăsit 41 de grade. Astfel, s-a creat un efect de seră, iar aerul este aproape irespirabil.  

Dar nu a fost tot. După ora 17, o avertizare nowcasting de cod portocaliu avea sa anunte adevărata furtună. Autorităţile au emis un mesaj Ro-Alert în care cereau oamenilor să rămâna la adăpost şi să evite deplasările. Temperaturile au scăzut brusc cu 15 grade într-o oră, a plouat torenţial, a fulgerat şi vântul a bătut cu putere. Mai mulţi copaci s-au prăbuşit peste maşini în parcări.

Valul de caniculă, înlocuit de vijelii şi grindină aduse de cicloane

Ploaia a creat probleme şi pe autostradă. În apropiere de Bucureşti, pe A3, un TIR s-a răsturant din cauza acvaplanarii. Până la ora 21, mai multe zone din ţară sunt sub cod galben de furtuni.

Pe acelaşi subiect

Şi în Sălaj, din senin a inceput sa ploua toential cu gheaţă. În Zalău, vijelia a doborât un copac care s a prăbuşit peste garajele oamenilor, iar acoperişul de tablă al unui bloc a fost smuls de rafale si aruncat peste masinile din parcare 

"A rupt acoperişul cu totul. Vai, cine stă la ultimul etaj, îi plouă în apartament", spune un localnic.

Şi în Bihor furtuna de cod portocaliu a pus la pământ mai mulţi copaci. Unul dintre ei a căzut pe peretele unei case.

Furtuni în întreaga ţară 

Vijelia a lăsat urme şi pe Aeroportul din Oradea: garduri şi panouri au fost dărămate de vânt. Mai mult, avionul care urma să plece în cursa Oradea – București seara trecută a rămas la sol, din motive de siguranţă după ce rafalele de 120 de kilometri la oră au mişcat eleroanele aeronavei.

În Alba, 50 de maşini au rămas blocate pe Transalpina, după ce vântul a doborât copacii pe ;ocea.

În Sighetu Marmaţiei a plouat atât de mult încât canalizările nu au mai făcut faţă, iar străzile au fost inundate. 

Din loc in loc a cazut grindina. Fructele şi legumele au fost ciuruite de gheaţă. Astfel de furtuni sunt aşteptate şi în zilele următoare.

"Masa de aer extrem de caldă, nord-africană, care a stat blocată mai mult de o săptămână peste jumătatea de est a Europei inclusiv peste ţara noastră, a început să se retragă. În acest fel lasă loc furtunilor aduse de cicloane dinspre vestul şi sudul continentului să pătrundă în mai multe zone din România, dar vorbim de ploi de vară, destul de localizate, dar care pot aduce cantităţi mai mari de apă şi vin însoţite de descărcări electrice, vijelii şi grindină", spune Simona Căpşună, meteorolog Observator.

Spre finalul săptămânii, ploile se vor întinde peste aproape toată ţara. 

Maria Rohnean

„Jurnalismul e un mod de viaţă!” Este principiul după care mi-am ghidat activitatea de reporter şi pe care caut să-l transmit şi mai tinerilor mei colegi pe care am ajuns să-i coordonez. ...

canicula furtuni gheata
Întrebarea zilei
Sunteţi de acord cu interzicerea completă a telefoanelor mobile la şcoală?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025