Confruntările s-au atenuat la frontiera sârbo-ungară
După violentele confruntări de miercuri dintre imigranți și forțele de ordine ungare, situația era calmă joi dimineața la frontiera sârbo-ungară, transmite AFP.

După violentele confruntări de miercuri dintre imigranți și forțele de ordine ungare, situația era calmă joi dimineața la frontiera sârbo-ungară, transmite AFP.
Conform relatării agenției citate, aproximativ 400 de imigranți erau încă prezenți joi dimineața la punctul de trecere a frontierei Horgos 2—Roszke 2. Cei mai norocoși dintre aceștia au dormit în corturi instalate de-a lungul drumului către Ungaria, în timp ce alții și-au întins sacii de dormit chiar pe asfalt.
Cele două căi de acces către Ungaria, pe care circulă de obicei automobilele, sunt acum blocate de panouri metalice din sârmă ghimpată care înlocuiesc grilajul pe care imigranții au reușit să-l scoată în timpul confruntărilor de miercuri, primele de la blocarea, de către Budapesta, în noaptea de luni spre marți, a graniței cu Serbia.
Forțele de ordine ungare au utilizat tunuri cu apă și grenade lacrimogene împotriva imigranților, care la rândul lor au aruncat cu pietre în direcția polițiștilor.
- Serbia, împărțită în două. Zeci de mii de susținători ai lui Vucic au ieșit în stradă la Belgrad. În Novi...
- Reacţiile românilor inundaţi intenţionat de Ponta în 2014. "Să-ţi distrugi propria ţară?!"
- Liviu Dragnea spune că Ponta e mitoman și că cetățenia sârbă era "planul lui de rezervă": "E bolnav şi ştiu...
- Ponta justifică inundațiile provocate de el în 2014 drept gestul unui "lider în momente de criză": "Aş face...
- Care au fost urmările după ce Ponta şi-a inundat ţara, în 2014, pentru a scăpa Serbia. Fostul premier a fost...
Guvernul de la Belgrad a protestat oficial împotriva utilizării de către Ungaria a gazului lacrimogen pe teritoriul sârb și a anunțat trimiterea de întăriri polițienești la frontiera comună. Premierul sârb Aleksandar Vucic a condamnat 'acest comportament brutal al poliției' ungare împotriva imigranților și a cerut o reacție viguroasă din partea UE.
De la începutul acestui an, peste 200.000 de imigranți, având destinația Europa Occidentală, au intrat în Ungaria, principala țară de tranzit în Europa centrală, cei mai mulți trecând granița dinspre Serbia. O nouă legislație menită să oprească afluxul de imigranți a intrat în vigoare în noaptea de luni spre marți și în virtutea acesteia Ungaria a închis frontiera sa cu Serbia.
Sursa: AGERPRES
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰
Fii primul care comentează