Antena LIVE

Curs valutar

Video

"A dat cu capul de un bolovan". Sora unui bărbat din Alba, mărturii după moartea acestuia. Bărbatul a căzut într-o groapă săpată de compania de apă

Echipa Observator a stat de vorbă cu reprezentantul firmei care a excavat balastiera unde au murit înecaţi doi fraţi. Acesta susţine că avea toate avizele. Între timp, şi primarul şi-a amintit că i-a dat autorizaţie, dar din obligaţie. Bălţile nesemnalizate sunt adevărate capcane ale morţii în toată ţara. În Alba, un om a murit în balta săpată de compania de apă. 

De la 23.05.2022, 21:06
WhatsApp
Vezi și:

La trei zile după ce doi fraţi au murit înecaţi, balastiera a fost înconjurată cu o bandă de reprezentantul firmei care a făcut excavările. Acesta a povestit, pentru Observator, că a cumpărat terenul în urmă cu un an de la o altă firmă, cu tot cu avize. Nu a înconjurat perimetrul cu gard, cum era obligat, pentru că, spune el, nu a terminat de excavat.

Reprezentantul firmei care a excavat: Am cumpărat balastiera cu perimetrele. Perimetru şi autorizaţie au fost luate de fostul patron. Am obţinut avizele, tot, tot, i-am dat drumul. Acum suntem în stadiul de... deci nu e finalizat nimic. 

Bălţile nesemnalizate, capcane mortale

Primarul, care ieri spunea că el nu ştie cine a făcut balastiera în bătătura lui, azi şi-a amintit că, de fapt, el a eliberat autorizaţia. Dar nu pentru balastieră, ci pentru bazin piscol. După tragedie, a decis să retragă autorizaţia.

Pe acelaşi subiect

Constantin Neagoie, primar Ioneşti: La firma-mamă au toate avizele posibile. Eu nu aş fi dat aviz acolo în niciun caz, că e lângă comună. Au venit cu toate avizele şi le-am eliberat autorizaţia că dacă nu le eliberez, pe urmă zic că e abuz în serviciu.

Reporter: Şi de împrejmuire?

Constantin Neagoie, primar Ioneşti: Aia, patronul trebuia să-şi facă. În autorizaţie scrie: excavare plus împrejmuire.

Localnici: - Dacă ştiau că e lac adânc, de ce nu l-au închis să facă firmă: Aici e pericol, da! 

- Dacă n-au fost închise, trebuia să aibă un paznic, că s-au folosit de ăla.

Poliţiştii i-au cerut reprezentantului firmei să împrejmuiască zona cu gard şi să pună un panou de avertizare. Bălţile nesemnalizate sunt un real pericol. Acum trei săptămâni, în Ocnişoara, judeţul Alba, un bărbat a murit după ce a căzut într-o groapă săpată de compania de apă plătită din bani publici. Cazul ne-a fost semnalat pe Fii Observator. Omul se întorcea acasă pe marginea drumului. Era noapte, iar în zonă nu există iluminat.

Sora victimei: Nivelul apei a fost până aproape sus. Mai ales că a fost şi noapte şi a dat cu capul de un bolovan din ăsta, a ameţit şi s-a întors în apă şi jos cum e nămol.

Alex Prunean, reporter Observator: Chiar şi acum, după ce s-a întâmplat tragedia, groapa continuă să fie un pericol pentru oricine. A fost împrejmuită cu o bandă care nu e vizibilă noaptea, iar apa din ea are peste un metru adâncime.

Echipa Observator a contactat telefonic reprezentanţii companiei de apă. 

Reprezentantul companiei de apă: Noi am semnalizat-o. Este o bandă.

Reporter: E doar o bandă şi atât. 

Reporter: Ştiţi care sunt obligaţiile dumneavoastră la un şantier, cum trebuie semnalizat?

Reprezentantul companiei de apă: Da, ştim, ştim, ştim.

Reporter: Şi de ce nu au fost respectate?

Reprezentantul companiei de apă: Din anumite motive.

Ulterior, am primit o reacţie oficială în care ni se spune că nu ne pot oferi detalii, deoarece ancheta este în desfăşurare

Vă comunicăm faptul că, în acest moment, nu vă putem oferi detalii sau informații spre difuzare în spațiul public, deoarece organele de cercetare abilitate derulează o anchetă pentru aflarea cauzelor și condițiilor în care s-a petrecut nefericitul eveniment.

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

morti victime balastiera
Întrebarea zilei
A mers corectitudinea politică prea departe în noul film Disney - Albă ca Zăpada?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025