Antena LIVE

Curs valutar

Un medic din Paris susţine că a avut primul caz de COVID-19 în decembrie. Pacientul nu călătorise în străinătate

Un medic francez susține că noul coronavirus a fost prezent pe teritoriul Franței încă de la sfârșitul anului trecut, cu mult înainte de declanșarea vizibilă a pandemiei în Europa.

De la 05.05.2020, 11:05
WhatsApp
Un medic din Paris susţine că a avut primul caz de COVID-19 în decembrie
Un medic din Paris susţine că a avut primul caz de COVID-19 în decembrie Profimedia Images/ imagine ilustrativă

Concluzia a fost trasă după ce a fost diagnosticat cu Covid-19 un pacient care fusese internat într-un spital din regiunea Paris la 27 decembrie, scrie Agerpres, care preia o informație a agenției EFE.

Yves Cohen, șeful ATI de la spitalele Avicenne de Bobigny şi Jean Verdier de Bondy, a declarat într-un interviu acordat luni postului de radio France Info că acest caz a fost descoperit într-o evaluare retrospectivă a testelor de tip PCR efectuate asupra a 24 de pacienţi internaţi în decembrie şi ianuarie cu pneumonie.

Unui pacient internat la spitalul Jean Verdier i-au fost prelevate probe PCR, care au fost de-abia acum analizate şi care au ieşit pozitive la COVID-19.

Bărbatul, care nu efectuase călătorii ce ar fi emis ipoteza contagierii în străinătate, a fost bolnav timp de 15 zile, iar cei doi fii şi soţia au fost de asemenea contagiaţi.

Acest lucru presupune că soţia, fiind asimptomatică, putea fi la originea contagierii întregii familii. Mai ales că ea lucra la pescăria unui supermarket, în rândul căreia există un mare număr de clienţi chinezi.

Concluziile urmează să fie publicate într-o revistă de specialitate săptămâna viitoare.

Agenţia Regională de Sănătate Ile-de-France va analiza această ipoteză ce pare să confirme teoria că noul coronavirus circula deja în Franţa înainte de înregistrarea primelor cazuri, consemnate oficial la 24 ianuarie. Este vorba de un francez de origine chineză şi de doi turişti chinezi care trecuseră prin oraşul Wuhan, unde a izbucnit focarul pandemiei.

Citește și:
OMS avertizează cu privire la folosirea plantei medicinale „pelin dulce” pentru tratarea COVID-19
Franța nu impune carantină cetăţenilor care vin din UE, spaţiul Schengen sau Marea Britanie
Ana Maria Ghiarasim

Ana-Maria Ghiarasim are o experienţă în presa online de mai bine de 10 ani, iar din martie 2020 este Editor de Content la Observatornews.ro. ...

coronavirus covid franta
Întrebarea zilei
Cumpărături de Paște: în magazine sau online?

Magazine

Online

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și