Decizie radicală luată de Norvegia. Forţele SUA, staţionate pe teritoriul norvegian, nu vor mai primi combustibil
Norvegia a luat o decizie radicală după "spectacolul" din Biroul Oval: nu va mai furniza combustibil forţelor americane staţionate pe teritoriul său şi nici navelor Statelor Unite care îi acostează în porturi, inclusiv submarinelor.
De Redactia Observator la 04.03.2025, 08:57Este o măsură radicală care nu face decât să evidenţieze tensiunile tot mai mari dintre Europa şi Statele Unite. Compania care a anunţat această decizie este unul dintre cei mai importanţi furnizori de combustibil pentru nave şi forţe militare din Norvegia şi nu a ezitat să afirme, printr-un comunicat, că showul nedemn oferit de Donald Trump şi JD Vance i-a provocat greaţă, iar modul în care a fost tratat Volodimir Zelenski a semănat cu o înjunghiere pe la spate.
Compania a mers şi mai departe şi i-a îndemnat nu doar pe norvegieni, ci şi pe restul europenilor să adopte măsuri similare împotriva Statelor Unite.