Antena LIVE

Curs valutar

INFERN PE DN1, din cauza noii benzi unice pentru autobuze. Coadă la intrarea în Bucureşti lungă de 8 kilometri!

Traficul la intrarea în Bucureşti dinspre DN 1 se desfăşoară cu dificultate, luni, după ce Primăria Capitalei a montat o bandă unică pentru autobuzele RATB pe Şoseaua Bucureşti - Ploieşti, pe sensul de intrare în Capitală.

De la 22.05.2017, 13:41
WhatsApp

UPDATE 13:42: Primăria Capitalei a suspendat temporar interdicţia de circulaţie pe banda unică de autobuze pe şoseaua Bucureşti Ploieşti: "Urmare a testului realizat în această dimineață au fost identificate punctele nevralgice ale benzii unice pentru circulația transportului public, iar proiectul va fi implementat imediat după încheierea cursurilor școlare. Până atunci se va circula fără restricții, ca și până acum, pe tronsonul Băneasa - Piața Charles de Gaulle.

Am solicitat tuturor instituțiilor implicate în proiectul benzii unice ca demararea acestuia să se facă într-o perioadă în care traficul este mai redus, respectiv imediat ce începe vacanța elevilor. Până atunci, vor fi luate toate măsurile complementare care să asigure eficiența acestui proiect, și mă refer atât la componenta de informare a populației cât și la suplimentarea efectivelor de polițiști locali și de la circulație în intersecții. De asemenea, RATB va spori numărul de autobuze care circulă pe liniile care vor beneficia de acest culoar și va înființa noi linii preorășenești care să preia o parte dintre navetiștii care vin zilnic în București."

ŞTIREA INIŢIALĂ

Traficul la intrarea în Bucureşti dinspre DN 1 se desfăşoară cu dificultate, luni, după ce Primăria Capitalei a montat o bandă unică pentru autobuzele RATB pe Şoseaua Bucureşti - Ploieşti, pe sensul de intrare în Capitală.

Mai mulţi şoferi au semnalat, pe Facebook, că luni dimineaţă s-au format cozi încă de la Săftica, unde maşinile stau în coloană şi se parcurg cinci kilometri în mai mult de o oră.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliţiei Capitalei, Ovidiu Munteanu, traficul este îngreunat din zona Academiei de Poliţie, unde se trece de la trei benzi de circulaţie la două benzi, şi se circulă în coloană până la Casa Presei Libere.

Luni a fost prima zi lucrătoare în care a fost implementată banda unică pentru transportul în comun.

Primăria Capitalei a început vineri înfiinţarea benzilor unice pentru transportul în comun pe Şoseaua Bucureşti-Ploieşti, în sensul spre centru, următoarele lucrări fiind pe Şoseaua Kiseleff, bulevardul Constantin Prezan, Calea Dorobanţi, strada George Enescu şi bulevardul Magheru.

"Prin crearea de benzi unice pentru mijloacele de transport în comun ale RATB şi taxi scade timpul de aşteptare în staţii, se reduc costurile de exploatare, iar nivelul de poluare se reduce semnificativ. De asemenea, proiectul de realizare de benzi unice va fi coordonat şi cu alte măsuri de îmbunătăţire a transportului public în Bucureşti, cum ar fi înnoirea parcului auto al RATB, semaforizarea inteligentă în intersecţiile din Capitală, astfel încât să reuşim fluidizarea traficului cât mai rapid”, spunea primarul Capitalei, Gabriela Firea.

Lucrările de înfiinţare a benzilor unice se vor face şi pe Şoseaua Kiseleff, până la Arcul de Triumf (pe ambele sensuri), pe bulevardul Constantin Prezan (pe ambele sensuri), pe Calea Dorobanţi - între Piaţa Dorobanţi şi bulevardul Dacia (pe ambele sensuri), Calea Dorobanţi (sensul spre centru) între bulevardul Dacia şi Piaţa Lahovari, strada George Enescu între Piaţa Lahovari şi Bulevardul Magheru, bulevardul Magheru (sens spre periferie), între C.A. Rosetti şi Piaţa Romană, şi bulevardul Magheru (sens spre centru), între Piaţa Romană şi strada George Enescu.

În Capitală sunt, în prezent, benzi de circulaţie pentru transportul public pe arterele: bulevardul Mihail Kogalniceanu - bulevardul Regina Elisabeta; Splaiul Independentei, porţiunile dintre şoseaua Cotroceni şi bulevardul Eroilor şi din dreptul Centrului Istoric; bulevardul Unirii, între Piaţa Unirii şi Piaţa Alba Iulia; Calea Dorobanţi, între bulevardul Dacia şi şoseaua Ştefan cel Mare; bulevardul Dacia, între Calea Dorobanţi şi strada Icoanei; Calea Griviţei, între Piaţa Mureş şi strada Caraiman, pe sensul Gara de Nord; bulevardul Mareşal Constantin Prezan, între Piaţa Arcul de Triumf şi Piaţa Charles de Gaulle.

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

bucuresti observtor stirile antena 1
Întrebarea zilei
Aţi ieşit la lopată în aceste zile?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Meteorologii Accuweather au actualizat prognoza. Când scăpăm de ninsori și...
Fanatik.ro
Publicat 19.02.2025
Povestea cu mineralele Ucrainei: O superafacere în stil colonial sau o capcană...
spotmedia.ro
Publicat 19.02.2025
Momentul în care un canoist a fost prins în gură și apoi scuipat de o balenă...
spotmedia.ro
Publicat 14.02.2025
Ce a pățit acest tânăr, după ce a adormit așa în avion. Cum s-a răzbunat...
Gandul
Publicat 19.02.2025
S-au înțeles Putin și cu Trump pentru susținerea lui Georgescu? „O abordare...
Adevărul
Publicat 19.02.2025
Cristina Ciobănașu, detalii neașteptate despre relația cu Alex Mureșan: „Nu...
A1
Publicat 19.02.2025
Horoscopul zilei de 20 februarie 2025. Berbecii au nevoie de timp pentru ei. Află...
CaTine
Publicat 19.02.2025
„Locul acesta a devenit acasă”. Andrei Perneș de la Mireasa, ultimul mesaj...
spynews.ro
Publicat 19.02.2025
Giovanni Becali nu-l uită pe Chivu: „M-a trădat și urăsc asta”. A...
GSP
Publicat 18.02.2025
Cum să crești ghimbir acasă? Simplu, accesibil și perfect pentru orice...
Click.ro
Publicat 19.02.2025
Asteroidul care „poate distruge orașe” are șanse de 1 la 32 să se izbească...
Useit
Publicat 19.02.2025
O celebră influenceriță a murit la doar 28 de ani. Fanii, în stare de șoc
Redacţia.ro
Publicat 13.02.2025
Tudor Chirilă, reacție dură după mesajul lui Elon Musk despre Călin...
libertatea.ro
Publicat 18.02.2025
Doechii a negat acuzațiile de playback la Premiile Grammy 2025: „Aveam...
ZU
Publicat 19.02.2025
De ce sunt castraveții ambalați în folie de plastic. Motivele la care nu te-ai...
Hello taste
Publicat 17.02.2025
Cum să alegi primul instrument muzical pentru copilul tău
Deparinti
Publicat 19.02.2025
Soția lui Cenk Torun divorțează de celebrul actor. Motivul din spatele deciziei...
Happy
Publicat 19.02.2025
Probleme pentru Lidia Buble! Ce a pățit celebra artistă: „Mi se pare...
BZI
Publicat 19.02.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Diferența dintre tipurile de gripă A, B și C. Care este mai grav?
Medicool
Publicat 19.02.2025