Antena LIVE

Curs valutar

Lacrimi și durere la locul unde o mamă, tatăl și doi copii au dispărut în Dunăre. Fiica cea mare a rămas fără familie

În doi ani, n-au reşit să schimbe un parapet rupt! Iar patru oameni, o familie cu doi copii, sunt şi acum căutaţi în Dunăre.

De la 08.10.2017, 20:19
WhatsApp
Vezi și:

În doi ani, n-au reuşit să schimbe un parapet rupt! Iar patru oameni, o familie cu doi copii, sunt şi acum căutaţi în Dunăre, acolo unde au ajuns după ce nimic nu i-a oprit pe marginea şoselei. Companiei de drumuri îşi recunoaşte vina şi spune că cineva o să plătească pentru ce s-a întâmplat în Caraş Severin. E anchetă acum, abia după ce cazul a stârnit revoltă între localnici, iar autorităţile au fost asaltate cu întrebări.  

"Sunt patru suflete pierdute printre care surioara mea de trei anişori, nu ştiu ce să mai zic. Dacă era cât de cât parapetul ăsta aici, nu mureau!", plânge fata cea mare a victimelor. Nici nu mai ştiu localnicii pentru a câta oară spun asta. Şi nu doar ei. La Coronini, pe fundul Dunării şi-au găsit sfârşitul familii întregi în ultimii ani. Ieri, au murit patru oameni. O mamă, un tată şi cei doi copii ai lor.    

De la ultimul accident grav din acel loc, adică aproape acum doi ani, nimeni nu s-a sinchisit să pună parapetul la loc. 

Responsabilitatea îi revenea Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri Timişoara. 

Pe acelaşi subiect

Horaţiu Simion, directorul Direcţiei Regionale de Drumuri Timişoara: "Acolo avem un dosar de daună cu societatea de asigurări, încă nu a fost recuperată suma şi nici nu am avut un parapete să-l înlocuim." Directorul a fost numit în funcţie în 2014, iar săptămâna trecută a fost atenţionat de Ministrul Transporturilor, care i-a cerut să se pregătească cum se cuvine pentru iarnă. 

Direcţia se află în subordinea Companiei Naţionale, care recunoaşte vina şi garantează că va găsi şi vinovaţii: "Pe fond, vorbind de infrastructura rutieră, răspunde CNAIR, indubitabil, dar în ceea ce priveşte cazul în speţă, va trebui să-l identificăm pe cel care se face vinovat de această situaţie.", susţine Alin Şerbănescu, purtătorul de cuvânt al CNAIR.

Comisarul Dorin Ţucmeanu, de la serviciul rutier, spune că s-au făut mai multe adrese scrise. Au mai fost procese şi anchete. În 2006, o tânără din Constanţa şi-a pierdut braţul stâng pe DN1, după ce un parapet montat prost a străpuns maşina în care se afla, în urma unui accident. Compania de drumuri a fost obligată la plata unei despăgubiri record de un milion de euro. Bani de la buget. Nimeni alticineva nu a plătit însă. 

La Coronini, scafandrii încă încearcă să dea de cei doi soţi şi copiii lor de 22 respectiv 3 ani, în apele Dunării. Maşina care a zburat peste parapetul stricat a fost scoasă din apă, dar trupurile victimelor sunt încă dispărute. 

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

social observator19 familie copii dunare observator stirile antena 1
Întrebarea zilei
A mers corectitudinea politică prea departe în noul film Disney - Albă ca Zăpada?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025