Pericol pe faleza din Eforie Nord! Un crater imens s-a format acolo după ce pământul a luat-o la vale
La vară oferta litoralului din Eforie Nord ar putea fi diversificată cu o probă de obstacole. Vrând- nevrând, turiştii ar putea fi nevoiţi să facă slalom pe faleză, ca să ocolească craterul apărut în asfalt, după ce pământul a luat-o la vale
De Redactia Observator la 16.02.2015, 13:44La vară oferta litoralului din Eforie Nord ar putea fi diversificată cu o probă de obstacole. Vrând- nevrând, turiştii ar putea fi nevoiţi să facă slalom pe faleză, ca să ocolească craterul apărut în asfalt, după ce pământul a luat-o la vale
50 de metri de faleză au luat-o la vale. Tonele de pâmânt s-au prăvălit, pur şi simplu, de la o înălţime de zece metri şi s-au oprit abia pe plajă.
În zonă, s-a lucrat chiar la consolidare. Dar în proiectul primăriei, în valoare de 10 milioane de lei, după ce a fost îndepărtat betonul, nu ar fi intrat în calcul şi pământul îmbibat cu apă.
În timp ce vina se aruncă de la o instituţie la alta, localnicii au o problemă mai practică. Oamenii se tem că, la vară, turiştii îi vor ocoli.
Administraţia locală promite însă că va rezolva problema. Până la începutul sezonului estival.