Special! Tenişii-curcubeu, perfecţi pentru vară
Fiecare şi-ar dori să aibă încălţăminte unicat, ca să nu se trezească vreodată în situaţia ingrată în care - într-un grup - există mai multe persoane cu tenişi identici
De Redactia Observator la 08.07.2015, 21:51Fiecare şi-ar dori să aibă încălţăminte unicat, ca să nu se trezească vreodată în situaţia ingrată în care - într-un grup - există mai multe persoane cu tenişi identici.
În primul rând, aveţi nevoie de un set de markere permanente într-o grămadă de culori şi nuanţe.
Apoi, vă trebuie perechea de tenişi albi. Luaţi-i pe cei mai ieftini de pe piaţă.
Vă mai trebuie un dizolvant. Cel mai bun este alcoolul izopropilic de concentraţie cât mai mare.
Prima mişcare pe care trebuie să o faceţi e să îndepărtaţi şireturile tenişilor.
Apoi începeţi să coloraţi. Cum vreţi. Nu există o regulă bătută în cuie privind forma sau ordinea culorilor.
Încercaţi totuşi să-i coloraţi cât de cât simetric.
După ce colorat partea din faţă a tenişilor, luaţi o pipetă şi umpleţi-o cu dizolvant. Picuraţi lichidul la graniţa dintre culori şi priviţi extaziaţi cum acestea se difuzează.
Dacă vi se pare că, în unele zone, markerul s-a şters aproape de tot, recoloraţi.
Pe părţile laterale şi în partea din spate a tenişilor, trasaţi linii în zig-zag şi creaţi senzaţia de degrade tot cu ajutorul pipetei cu dizolvant.
Cam asta a fost totul. Mai picuraţi dizolvant acolo unde vi se pare că sunt pete mai închise, după care, cu acelaşi dizolvant, curăţaţi talpa tenişilor curcubeu.