(P) Hackathon “TeamUp for Change” – Inovație și soluții pentru viitor
Weekendul trecut, zeci de elevi de gimnaziu și liceu au participat la hackathon-ul 'TeamUp for Change', un eveniment organizat de Up România, Mastercard și Innovation Labs.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Elevii au fost provocați să aleagă teme globale, precum schimbările climatice, sărăcia și lipsa de apă, pentru a dezvolta mock-up-uri și prototipuri inovative. Mentorii din diverse domenii le-au oferit îndrumări și i-au ghidat, ajutându-i să-și rafineze soluțiile.
"Am văzut elevii colaborând pentru a găsi soluții inovative, a fost impresionant. Atmosfera a fost plină de energie și entuziasm, iar mentorii au avut un rol important în procesul formării propunerilor. Este esențial să implicăm tinerii în rezolvarea problemelor globale, oferindu-le astfel oportunitatea de a deveni factori de schimbare și de a construi un viitor mai bun", spune Elena Pap, director Europa UP Group.
Cele mai bune cinci idei au fost premiate pentru creativitate și impact.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰