Antena LIVE

Curs valutar

Video

Prețurile mașinilor Dacia Spring și Tesla ar putea exploda. Ce taxă pregătește UE

Europa vrea să oprească asaltul comercial al Beijingului pe continent. Bruxelles-ul a anunţat taxe suplimentare pentru mașinile electrice din China. Asta înseamnă scumpiri pentru o serie de modele prezente inclusiv în România.

De la 13.06.2024, 20:48
WhatsApp
Vezi și:

Importurile de maşini chinezeşti vor fi taxate cu până la 38%, a decis Comisia Europeană. Deocamdată sunt vizate trei mărci: MG, Lynk şi Byd. Bruxelles-ul susține că producătorii chinezi beneficiază de subvenții prea mari din partea statului.  

"Motivul este concurenţa acerbă din partea brandurilor chinezeşti pentru modelele europene sau japoneze, modelele cu branduri consacrate la noi. Pentru că au preţuri cu 10-20% mai mici şi atunci cele europene au de suferit. Aceste taxe urmează să fie introduse doar pentru modelele electrice", a explicat Lucian, expert auto.

În România, aceste mașini electrice sunt sub 1 la sută din totalul înmatriculărilor

În Uniunea Europeană, însă, cota de piaţă a crescut la 8% şi s-ar putea dubla până în 2025. Victime colaterale ar putea fi şi maşinile care nu sunt mărci chinezeşti, dar care sunt fabricate în China. 

Pe acelaşi subiect

"Se vorbeşte despre toate maşinile produse în China. Aici intră şi Dacia, intră şi Tesla. Sunt mai ieftine, acesta este şi principalul motiv. Ideea de a avea produse mai ieftine, dar nu datorită unor subvenţii sau intervenţii din partea statului", a fost de părere Ciprian Cherciu, expert auto. 

Unii producători, precum BMW sau Renault, care au fabrici în China, vor suporta acum taxe pentru maşinile pe care le vând în Europa.

Preţurile mașinilor electrice ar putea exploda, dacă se impun tarife

"Poziţia noastră a fost clară că industria automobilelor din Germania nu este în favoarea tarifelor, deoarece nu credem că tarifele sunt o metodă bună de a rezolva acest conflict. Folosiţi acele tarife şi s-ar putea să fie începutul unui conflict economic. Un lucru e sigur. Un conflict economic produce doar pierzători în ambele tabere. Nu sunt niciodată câştigători într-un conflict economic", a declarat Simon Schutz, de la German Association of Automotive Industry.

"Nu cred că a contat pentru mine unde este fabricată, ci mai degrabă din perspectiva facilităţilor pe care le oferă. Raportându-ma la preţ-calitate, din opinia mea este cea mai bună maşină de pe piaţă din categoria ei este cea mai ieftină. Nu mă avantajează orice scumpire sau orice taxă suplimentară", a fost de părere Vişinel, şofer de maşină electrică.

Dacia Spring este cea mai accesibilă maşină electrică din Europa

Modelul crossover Dacia Spring este produs în provincia chineză Hubei. Este cea mai populară mașină electrică în România, cu un total de peste 17.000 de înmatriculări, adică aproape 40%  din totalul parcului auto electrificat din țară. Pe locurile doi şi trei se situează, în continuare, Tesla Model 3 şi Tesla Model Y.  

Alin Stan

Am dat scena, primul drum pe care îl alesesem în viață, pe televiziune. Mărturisesc că am visat să fiu în fața voastră, a celor care ne privesc și citesc încă din copilărie. Munca în televiziune m-a cucerit însă. ...

masini electrice romania dacia spring taxa china uniunea europeana
Întrebarea zilei
V-a crescut salariul în ultimul an?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025