Antena LIVE

Curs valutar

Ancheta masacrului de la Săpoca scoate la iveală detalii tulburătoare despre victime

Ancheta în cazul masacrului de la Săpoca scoate la iveală şi alte nereguli grave din spital. Una dintre pacientele ucise duminică dimineaţă ar fi fost în viaţă dacă nu ar fi fost mutată în salonul unde a avut loc atacul, fără ştirea familiei. Unul dintre bolnavi nu avea ce să caute la psihiatrie.

De la 19.08.2019, 20:05
WhatsApp
Vezi și:

Ancheta în cazul masacrului de la Săpoca scoate la iveală şi alte nereguli grave din spital. Una dintre pacientele ucise duminică dimineaţă ar fi fost în viaţă dacă nu ar fi fost mutată în salonul unde a avut loc atacul, fără ştirea familiei. Mai mult, unul dintre bolnavi nici nu avea ce să caute într-un spital de psihiatrie, iar un altul a ajuns la Bucureşti cu bacterii periculoase.

Viorica Stan, mama uneia dintre pacientele ucise, reclamă că "fata mea a fost mutată! Dacă nu o muta, ea nu murea". 

Laura avea 38 de ani şi, iniţial, a fost internată la Reanimare la Spitalul din Săpoca. Mama ei crede că tânăra ar fi avut o şansă dacă medicul de gardă nu ar fi mutat-o într-un salon, fără ştirea familiei. Laura a fost una din victimele atacului sângeros. 

Viorica Stan, mama Laurei: Dânsa mi-a luat-o de la Terapie, de la Reanimare. Ea nu putea să meargă. Era la perfuzii, era toată numai perfuzii. Mi-a luat-o şi mi-a dus-o la salonul în care sunt oamenii normali. Păi se poate aşa ceva?

Ministrul Sănătăţii confirmă: medicii nu au respectat procedura. 

Sorina Pintea, ministrul Sănătăţii: Pacienta respectivă nu a fost mutată cu acordul pacienţilor. Teoretic, atunci când un pacient se mută dintr-un loc în altul, pe fiecare foaie de observaţie spitalul are obligaţia să noteze telefonul aparţinătorului. Când se mută, personalul are obligaţia să sune şi să spună că s-a mutat 

Altă victimă a atacatorului, alte semne de întrebare legate de condiţiile de la Spitalul Săpoca. Femeia de 88 de ani, care şi-a dat ultima suflare în această dimineaţă la Spitalul Floreasca din Capitală, avea pe lângă rănile extrem de grave provocate de călăul ei, escare de gradul patru. Leziunile indică faptul că nu era bine îngrijită. În plus, medicii ar fi depistat şi o bacterie periculoasă care se ia doar din spitale: clostridium.

Sorina Pintea, ministrul Sănătăţii: Medicii pot face o sesizare la Colegiul Medicilor şi la Ministerul Sănătăţii şi să vedem măsurile pe care trebuie să le luăm. Toți vor răspunde, într-un fel sau altul 

Un alt pacient rănit în timpul atacului, care este în stare critică la Spitalul Sfântul Pantelimon, nici măcar nu ar fi trebuit să ajungă la Săpoca, sunt de părere doctorii de aici. Problemele de sănătate pe care le avea nu puteau fi tratate într-un spital de psihiatrie. Acum, după loviturile primite, starea lui s-a agravat. 

Elena Voicu, medic primar ATI Spitalul Sfântul Pantelimon: Pacientul a fost operat. Starea lui este încă foarte gravă. E în continuare în terapie, intubat. El are nişte leziuni cerebrale extrem de grave, nişte leziuni înlocuitoare de spaţiu la nivelul creierului. Aceste leziuni i-au afectat creierul, prin compresie 

Alte trei dintre victime primesc îngrijiri la Spitalul Bagdasar, iar două femei au ajuns la Spitalul Universitar.

Pacienta de 80 de ani operată ieri la Spitalul Universitar este în stare gravă, iar medicii sunt reţinuţi în privinţa şanselor de supravieţuire. Starea celei de-a doua paciente, cea de 72 de ani, este staţionară, dar tot gravă 

În secţia unde a avut loc tragedia, doar trei angajaţi erau prezenţi: două asistente şi o infirmieră. 

Mariana Spoială, lider sindical Sanitas: Munca cu pacientul psihic e cumplită. Sunt imprevizibili. Viața noastră, știți bine că dacă intrăm pe poartă se poate să nu mai ieșim. Acum am ajuns la o concluzie şi cu doamna ministru. Avem nevoie de angajări 

Corpul de control al ministrului Sănătăţii, dar şi inspectorii Direcţiei de Sănătate Publică fac acum anchete la spitalul din Săpoca. Ministrul Sănătăţii promite schimbări majore după ce vor fi finalizate verificările. 

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

sapoca spital masacru crime pacient victima criminal
Întrebarea zilei
A mers corectitudinea politică prea departe în noul film Disney - Albă ca Zăpada?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025