Bebeluş în stare critică, după ce s-a înecat cu lapte. Când a ajuns mama cu el la medic, îşi pierduse deja răsuflarea
Un bebeluş de nici o lună de zile se zbate între viaţă şi moarte după ce s-a înecat cu lapte. Băieţelul a fost adus de mamă la spitalul din Dorohoi în stop cardio-respirator, iar medicii au apelat inclusiv la un elicopter SMURD pentru a-l salva. Cazul - care pare rupt din cel mai negru coşmar al tinerilor părinţi - ar fi putut avea o cu totul altă evoluţie dacă mama ar fi înţeles la timp ce se întâmplă cu băieţelul ei şi i-ar fi acordat primul ajutor. Mulți medici îi pregătesc pe tinerii părinți înainte de externarea din spital, dar mai sunt și cazuri în care asta nu se întâmplă. În plus, cei mai mulţi tineri uită antrenamentul și se pierd atunci când sunt confruntați cu o situație fără ieșire.
De Clara Mihociu la 12.03.2025, 17:20"Din punctul ei de vedere, bebeluşul era apatic, dar el era în stop cardio-respirator. A fost reususcitat", spune Valerian Andrieș, director spital Dorohoi.
Bebeluşul de nici o lună de zile a ajuns la spitalul din Dorohoi în braţele mamei. Femeia care a născut recent gemeni nu şi-a dat seama cât de gravă este situaţia, aşa că, în loc să ceară ajutorul la 112, s-a urcat în maşina personală şi a mers într-un suflet la Urgenţe. Acolo a aşteptat însă la rând.
Timpul s-a scurs însă împotriva băieţelului de doar 29 de zile: când a ajuns în sfârşit la medic, îşi pierduse deja răsuflarea.
"Resuscitat, intubat, aspirat şi transferat cu elicopterul la Iaşi", spune Valerian Andrieș, director spital Dorohoi.
Au urmat momente cumplite. Medicii de la ATI s-au străduit să îl menţină în viaţă. Micuțul a avut un înger păzitor şi mult noroc. A răspuns manevrelor. A fost intubat și ventilat mecanic în aşteptarea elicopterului, care l-a transferat în siguranţă la Spitalul de Copii "Sf. Maria" din Iași.
Diagnosticul: pneumonie prin aspiraţie
Ce înseamnă? Că băieţelul s-ar fi înecat cu lapte, pe care l-a aspirat în plămâni.
"Mamele sunt instruite din momentul în care copilul este adus la sân. Copilul când este pus la sân sau la biberon trebuie să aibă năsucul curat, să nu fie obosit. Să nu fie agitat sau letargic, somnolent. Ei mai târziu reacţionează prin febră până îşi formează toţi anticorpii. La ei altele sunt simptomele: culoarea culorii pielii, ori este extrem de agitat, ori este extrem de nervos, ori extrem de obosit. Tot ceea ce i se pare în neregulă mamei, trebuie să meargă la doctor", spune Anca Bivoleanu, medic neonatolog Maternitates Cuza Vodă Iași.
La Iaşi, medicii sunt rezervaţi cu privire la şansele bebeluşului care este acum la Terapie Intensivă. În astfel de cazuri, supravieţuirea este urmată de cele mai multe ori de sechele pe viaţă. Cu cât aportul de oxigen este blocat mai mult timp, cu atât efectele asupra creierului sunt mai grave. Este esenţial aşadar ca părinţii să înveţe, din timp, să acorde primul ajutor.
Fiecare secundă face diferenţa între viaţă şi moarte sau între o viaţă normală şi chin
"Încurajăm să tuşească. Să încerce să elimine corpul străin. Îl aplecăm puţin în faţă şi îi aplicăm 5 lovituri între omoplaţi. Dacă aceste lovituri interscapulare nu au avut eficienţă vom aplica manevra Heimlich. Mişcarea va trebui să fie bruscă. La fel, facem 5 compresiuni de genul asta. La bebeluş nu efectuăm manevrele la nivelul stomacului sau la nivelul abdomenului, ci pe treimea inferioară a toracelui", explică un medic.
O manevră reuşită salvează vieţi. După 5-6 minute în care creierul este lipsit de oxigen, pacientul intră în moarte cerebrală. Aşa se face că, anual, 70.000 de oameni mor pentru că nu primesc primul ajutor la timp. O altă statistică tristă arată că 8 din 10 români nici măcar nu ştiu să îl acorde.