Antena LIVE

Curs valutar

Căluți de mare și calcani filmați în apa limpede a Mării Negre, la Constanța (Video)

Natura şi animalele îşi iau planeta înapoi. Pentru că oamenii s-au izolat şi au pustiit oraşele, decorul urban liniştit... a dat ocazia necuvântătoarelor să revină în locurile care, odată, le-au aparţinut. Delfinii înoată pe canalele limpezi ale Veneţiei, căprioarele stau fără griji pe şosele şi prin parcuri. Iar, la noi, în Constanţa, un scafandru a filmat, după mulţi ani de absenţă, căluţi de mare şi calcani într-o apă mai limpede ca niciodată.

De la 31.05.2020, 22:13
WhatsApp
Vezi și:

Imaginile rare au fost surprinse de un scafandru profesionist, la mai puţin de 100 de metri de ţărm. Căluţii de mare stau pe fundul apei... ca un ciorchine, în cea mai limpede stare a Mării Negre văzută vreodată.

Pascale Roibu, scafandru profesionist: Căluţul de mare este o specie foarte sensibilă la poluare. Numărul lor foarte mare indică... că ecosistemul s-a refăcut. M-a mirat acest lucru şi m-a bucurat în acelaşi timp. În 17 ani, de când sunt scafandru, nu am văzut niciodată.

Iar surprizele de pe fundul mării nu s-au oprit aici. Pascale a surprins şi câţiva calcani de dimensiuni considerabile. O altă specie care se fereşte, în mod normal, de agitaţia turiştilor şi a vapoarelor care tranzitează zonele din apropierea malului.

Pascale Roibu, scafandru profesionist: După toată această pauză, marea este mult mai curată, fauna este mult mai activă. Este un semn foarte bun.

Pascale Roibu are 40 de ani şi de 17 e scafandru profesionist. El este cel care, acum cinci ani, a găsit, la Sulina, trei corăbii pe care Dunărea le-a înghiţit în urmă cu 150 de ani. Una dintre ele era o Fregată Britanică dotată cu tunuri şi muniţie. Descoperirea de atunci a făcut înconjurul lumii pentru pasionaţii de istorie şi scufundări.

Căluţii de mare sau calcanii nu sunt singurele vieţuitoare care par că şi-au luat mediul natural înapoi. În urmă cu două luni, în mijlocul vremurilor de izolare, pe vestitele canale din Veneția, au apărut... delfinii.

Acelaşi lucru s-a întâmplat şi în Japonia, după ce străzile şi parcurile nu au mai fost sufocate de localnici şi turişti. Oraşul Nara a fost invadat de căprioare.

În câteva zile, la nivel mondial, măsurile de izolare vor dispărea, treptat. Căluţii de mare ai Mării Negre ar putea fi alungaţi chiar de mâine de turiştii care vor avea voie să revină la plajă.

Sonia Simionov

Jurnalism. Sună pompos, nu? De fapt, nu e. E una dintre cele mai "la firul ierbii" meserii. Jurnalistul te ține informat. Îți aduce știrile zilei. Reporterul adună informații și îți transmite despre salarii, pensii, vacanțe, târguri, prețuri etc. ...

calcan constanta observatorweekend19 social
Întrebarea zilei
Aţi ieşit la lopată în aceste zile?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Meteorologii Accuweather au actualizat prognoza. Când scăpăm de ninsori și...
Fanatik.ro
Publicat 19.02.2025
Povestea cu mineralele Ucrainei: O superafacere în stil colonial sau o capcană...
spotmedia.ro
Publicat 19.02.2025
Momentul în care un canoist a fost prins în gură și apoi scuipat de o balenă...
spotmedia.ro
Publicat 14.02.2025
Ce a pățit acest tânăr, după ce a adormit așa în avion. Cum s-a răzbunat...
Gandul
Publicat 19.02.2025
S-au înțeles Putin și cu Trump pentru susținerea lui Georgescu? „O abordare...
Adevărul
Publicat 19.02.2025
Cristina Ciobănașu, detalii neașteptate despre relația cu Alex Mureșan: „Nu...
A1
Publicat 19.02.2025
Horoscopul zilei de 20 februarie 2025. Berbecii au nevoie de timp pentru ei. Află...
CaTine
Publicat 19.02.2025
„Locul acesta a devenit acasă”. Andrei Perneș de la Mireasa, ultimul mesaj...
spynews.ro
Publicat 19.02.2025
Giovanni Becali nu-l uită pe Chivu: „M-a trădat și urăsc asta”. A...
GSP
Publicat 18.02.2025
Cum să crești ghimbir acasă? Simplu, accesibil și perfect pentru orice...
Click.ro
Publicat 19.02.2025
Asteroidul care „poate distruge orașe” are șanse de 1 la 32 să se izbească...
Useit
Publicat 19.02.2025
O celebră influenceriță a murit la doar 28 de ani. Fanii, în stare de șoc
Redacţia.ro
Publicat 13.02.2025
Tudor Chirilă, reacție dură după mesajul lui Elon Musk despre Călin...
libertatea.ro
Publicat 18.02.2025
Doechii a negat acuzațiile de playback la Premiile Grammy 2025: „Aveam...
ZU
Publicat 19.02.2025
De ce sunt castraveții ambalați în folie de plastic. Motivele la care nu te-ai...
Hello taste
Publicat 17.02.2025
Cum să alegi primul instrument muzical pentru copilul tău
Deparinti
Publicat 19.02.2025
Soția lui Cenk Torun divorțează de celebrul actor. Motivul din spatele deciziei...
Happy
Publicat 19.02.2025
Probleme pentru Lidia Buble! Ce a pățit celebra artistă: „Mi se pare...
BZI
Publicat 19.02.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Diferența dintre tipurile de gripă A, B și C. Care este mai grav?
Medicool
Publicat 19.02.2025