O educatoare a rămas fără economiile de viaţă după ce a picat în plasa unor escroci
În zadar spun poliţiştii să deschidem bine ochii, să nu credem tot ce ni se spune şi să nu ne încredem în necunoscuţi. O educatoare din Dâmboviţa a rămas fără economiile de viaţă după ce a picat în plasa unor escroci.
De Redactia Observator la 15.10.2015, 16:32În zadar spun poliţiştii să deschidem bine ochii, să nu credem tot ce ni se spune şi să nu ne încredem în necunoscuţi. O educatoare din Dâmboviţa a rămas fără economiile de viaţă după ce a picat în plasa unor escroci.
Mai grav este că femeia a fost avertizată de pericol, dar nu a ascultat.
Pensionara fusese instruită clar, prin telefon, în privinţa procedurilor de intrare în posesie a premiului. Escrocii nici măcar nu fuseseră foarte inventivi. Apelaseră la metoda clasică, a premiului.
Premiul de 12.000 de euro putea fi primit doar după ce femeia depunea 15.000 de lei într-un cont. Erau toate economiile ei, dar femeia nu a stat pe gânduri.
Nu orice notar şi avocat, ci unii agreaţi de escroci. Femeia a vorbit cu ei tot la telefon şi a fost instruită să mintă. Mai exact, să le spună angajaţilor băncii că-i cunoaşte personal pe cei în contul cărora depune banii. Nici măcar asta nu i-a ridicat semne de întrebare.
Abia după ce a depus banii in contul indicat de escroci şi a văzut că nu mai primeşte premiul promis, pensionara a înţeles că a pierdut toată agonisela şi a mers la Poliţie. Acum oamenii legii încearcă să dea de urma escrocilor. Nu este singura victimă a unor înşelăciuni de acest tip. 17 persoane suspectate că ar fi păcălit oameni prin metoda accidentul sunt acum anchetate de poliţiştii din Bistriţa Năsăud. Printre ei, mai mulţi deţinuţi.