Observator » Campionatul Mondial de Fotbal 2026 » Un arbitru somalez delegat la CM 2026, refuzat la intrarea în SUA. FIFA confirmă că acesta nu va mai arbitra

Un arbitru somalez delegat la CM 2026, refuzat la intrarea în SUA. FIFA confirmă că acesta nu va mai arbitra

Un arbitru somalez delegat la CM 2026, refuzat la intrarea în SUA. FIFA confirmă că acesta nu va mai arbitra Un arbitru somalez delegat la CM 2026, refuzat la intrarea în SUA. FIFA confirmă că acesta nu va mai arbitra - Profimedia
Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 09.06.2026, 07:58 | Modificat la 09.06.2026, 08:06

Un arbitru din Somalia, desemnat să participe la meciurile Cupei Mondiale care debutează joi, nu a primit acces în Statele Unite, potrivit AFP.

Omar Abdulkadir Artan "este printre cei mai respectaţi arbitri din Africa", iar "interzicerea intrării sale în Statele Unite şi împiedicarea sa de a arbitra (...) nu numai că îi face rău personal, dar subminează şi angajamentul fotbalului faţă de corectitudine, merit şi spiritul fair-play", a declarat Ciise Aden Abshir, consilier principal al Ministerului Tineretului şi Sportului din Somalia.

Artan a făcut parte dintr-un contingent de nouă membri din Africa, care include trei arbitri şi şase arbitri asistenţi selectaţi, şi a fost responsabil de unele meciuri din Liga Campionilor CAF în 2026. El a călătorit din Kenya, a tranzitat Turcia şi, în cele din urmă, a ajuns în Statele Unite, doar pentru a fi trimis înapoi în Turcia.

Conform unor surse apropiate, el deţine o viză cu o singură intrare, în loc de permisul cu intrări multiple, necesar pentru a oficia meciuri ale Cupei Mondiale în trei ţări.

Articolul continuă după reclamă

FIFA a anunțat că arbitrul Omar Abdulkadir Artan nu va putea participa la antrenamente și nici oficia meciuri la Cupa Mondială din 2026, după ce autoritățile americane i-au refuzat accesul pe teritoriul Statelor Unite.

Într-un comunicat, forul internațional a precizat că a fost informat de autoritățile SUA că situația arbitrului nu se va schimba în perioada următoare. FIFA a subliniat că nu se implică în procedurile de imigrare ale țării gazdă, inclusiv în procesul de acordare a vizelor.

FIFA a reamintit că, la fel ca în cazul edițiilor precedente ale competițiilor organizate sub egida sa, decizia finală privind acordarea vizelor și admiterea persoanelor pe teritoriul național aparține exclusiv statului gazdă. 

Pe acelaşi subiect

Cupa Mondială FIFA se va desfăşura în trei ţări (Statele Unite, Mexic, Canada), în perioada 11 iunie - 19 iulie.

Cea mai mare competiție de fotbal din istorie va putea fi urmărită în exclusivitate în România pe Antena 1 şi Antena Play.