În Regatul Unit a avut loc campionatul anual de alergat cu soţia în spate. Competiţia neobişnuită a avut loc pe o vreme britanică, dar a fost plin de voie bună. Chiar dacă s-au distrat, concurenţii au luat însă competiţia în serios.

la 06.03.2023, 14:02

Cuplurile au alergat pe un traseu de 380 de metri, iar soţii au fost nevoiţi să facă şi câteva sărituri peste baloţii de paie plasaţi la liniile de start şi finiş. A existat, desigur, şi o zonă de stropire pe traseul de întoarcere, în care concurenții au fost udaţi bine. Există o regulă importantă de greutate minimă de 50 de kilograme, pentru soția sau persoana care este transportată în cârcă.

Perechile de același sex sunt permise și nu toți concurenții au relaţii romantice. Câştigătorii de anul acesta au terminat cursa într-un minut şi 52 de secunde.

Ce alegeți de 1 Mai, grătar la pădure sau grătar la terasă?

Observator » Entertainment » Campionatul anual de alergat cu soţia în spate: în cât timp a terminat cursa câştigătorul din acest an