Observator » Evenimente » "Gurul" Bivolaru a câştigat la CEDO. România trebuie să îi achite daune morale

"Gurul" Bivolaru a câştigat la CEDO. România trebuie să îi achite daune morale

"Gurul" Bivolaru a câştigat la CEDO. România trebuie să îi achite daune morale - Hepta
Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 02.10.2018, 14:25 | Modificat la 02.10.2018, 14:45

CEDO a decis că liderului MISA, Gregorian Bivolaru i-a fost încălcat dreptul la judecarea cauzei sale în termen rezonabil.

CEDO a decis că liderului MISA, Gregorian Bivolaru i-a fost încălcat dreptul la judecarea cauzei sale în termen rezonabil. Magistraţii CEDO au hotărât că România trebuie să îi achite daune morale de 1.200 de euro lui Bivolaru, pe lângă cheltuielile de judecată.

Decizia s-a dat în cazul condamnării luu Gregorian Bivolaru pentru întreţinerea de relaţii sexuale cu o minoră.

De asemenea, judecătorii CEDO au respins acuzaţiile formulate de Bivolaru privind procesul de judecare a sa în absenţă şi lipsa unui remediu efectiv la încălcarea dreptului la respectarea vieţii private şi de familie, prin interceptarea apelurilor telefonice.

Articolul continuă după reclamă