Video Curse inedite de cai, la Hipodromul din Ploieşti. Premiul a fost de 25.000 de lei
Curse inedite de cai au avut loc, în weekend, la Hipodromul din Ploieşti. Exemplare de cabaline rar întâlnite, între care şi cai pur-sânge arab s-au întrecut într-o cursă internaţională, unde cel mai mare premiu la galop...a fost de 25.000 de lei. Şi în județul Harghita sute de tineri au participat la un concurs spectaculos de echitaţie.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Sute de copii cu vârste cuprinse între 7 şi 16 ani au participat la un concurs de sărituri peste obstacole, organizat în Șoimușu Mic, din judeţul Harghita. "Participă cam 6 cluburi astăzi, cu 60 de starturi şi preponderent cu vârsta începând de la 7 ani", a declarat Klara Szabo, organizator. Cei veniţi să se bucure de concurs au avut ocazia să guste şi din preparate tradiţionale, gătite cu drag de bucătari locali.
Pe Hipodromul din Ploieşti s-au organizat mai multe curse internaţionale de trap şi galop, prin intermediul programului internațional Wathba Stallions Cup. La start s-au aliniat cai de pur sânge arab. "Este o cursă internaţională, care se desfăşoară în mai multe ţări, e continente, având o diversitate culturală foarte buna. Premiul este destul de substanţial pentru România, 5.000 de euro. Este cel mai mare premiu pe galop la ora actuală", a declarat Viorel Dabija, preşedintele Federaţiei Hipice Române.
Turiştii veniţi la concurs au rămas fascinaţi de frumuseţea cailor. "Foarte frumoşi caii. Foarte bine antrenaţi. O cursă frumoasă şi ne-am dori mai multe curse de acest nivel competitiv", a declarat Elena Haisen. "Cursa mi s-a părut foarte interesantă. M-au pasionat caii de când eram mică. Aveam câţiva cai şi veneam mereu la hipodrom când eram mică", a declarat Mara Enache. "Este cel mai bun cal de 4 ani din hipodrom care are o valoare de unu 17 făcută de fiul meu la autostart. Şi cea mai bună valoare din toate timpurile", a declarat Cristian Slate, jokey. Cei mai buni jokey au ridicat, la final, cupa victoriei.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰