Observator » Evenimente » Trei cutremure neobişnuite în Ialomiţa, produse în doar 20 de minute

Trei cutremure neobişnuite în Ialomiţa, produse în doar 20 de minute

Seismograf indică pe foaie magnitudinea unui seism Trei cutremure s-au produs în Ialomiţa, într-un interval de doar 20 de minute - Arhivă
Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 07.10.2018, 15:41 | Modificat la 07.10.2018, 15:45

Trei cutremure s-au înregistrat duminică în judeţul Ialomiţa şi s-au produs într-un interval de doar 20 de minute. Seismele, care sunt neobişnuite pentru această zonă, s-au produs la adâncimi mici.

Trei cutremure s-au înregistrat duminică în judeţul Ialomiţa şi s-au produs într-un interval de doar 20 de minute. Seismele, care sunt neobişnuite pentru această zonă, s-au produs la adâncimi mici.

Primul cutremur s-a produs în judeţul Ialomiţa la ora 14.15 şi a avut o magnitudine de 2,1 pe Scara Richter. Epicentrul a fost localizat la o adâncime de doar 9 kilometri.

Cel de-al doilea cutremur s-a înregistrat doar 7 minute mai târziu, la ora 14.22 şi a măsurat 2,2 grade pe Scara Richter. Epicentrul a fost localizat la o adâncime de 13 kilometri.

Articolul continuă după reclamă

Cel de-al treilea cutremur din Ialomiţa la 14 minute după cel de-al doilea, la ora 14.36 şi a avut magnitudinea cea mai mare: 2,9 pe Scara Richter. Epicentrul a fost la o adâncime de 9 kilometri, transmite INFP.

Cutremurele sunt neobişnuite în judeţul Ialomiţa, această zonă nefiind activă seismic, aşa cum e Vrancea. Un alt seism s-a produs duminică în Transilvania, în judeţul Covasna şi a fost de 2,5 magnitudine. În Vrancea, cel mai recent cutremur înregistrat de INFP a avut loc miercuri şi a avut magnitudinea de 2,8 pe Scara Richter.