Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Doi elevi din Braşov ne scapă ieftin de zgomotul din apartamente

Doi elevi ai Colegiului Tehnic „Remus Răduleţ” din Brașov au inventat un sistem prin care costurile izolării fonice pentru clădiri sunt mult reduse.

de Redactia Observator

la 21.02.2014 , 12:50

„Izolarea fonică a sălilor de concerte este foarte scumpă. Prin inovaţia noastră nu mai este necesar să se acopere toată suprafaţa pereţilor, ci să se monteze doar câteva panouri fonice, în puncte cheie. Rezultatul este acelaşi, însă cu o cheltuială mult redusă”, au explicat cei doi elevi.

Concret, este vorba despre un program realizat în limbajul „Lab View” prin care se face un calcul bazat pe formula zgomotului şi prin care se stabileşte numărul de panouri necesare unei încăperi, dar şi poziţia şi unghiul în care acestea vor fi montate.

Un alt avantaj pe care inovaţia o aduce este acela că se reduce şi numărul de persoane necesar pentru execuţia lucrării, programul realizând automatizarea procesului.

Articolul continuă după reclamă

sursă: ro.stiri.yahoo.com

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Impozit de 70% pe transferurile între rude, dacă banii nu sunt justificaţi. Sunteţi de acord?
Observator » Evenimente » Doi elevi din Braşov ne scapă ieftin de zgomotul din apartamente