Halep, debut cu dreptul la Cincinnati

Doar de 90 de minute a avut nevoie a doua jucătoare a lumii pentru a o învinge pe Kirsten Flipkens şi pentru a trece în turul secund al competiţiei din Statele Unite

Simona Halep a început excelent sezonul de "hard". Ajunsă pe locul al doilea în ierarhia WTA, românca şi-a respectat statutul de mare favorită a întrecerii de peste Atlantic şi a trecut, fără prea mari emoţii, de belgianca Kirsten Flipkens.

Adversara Simonei nu a pus niciun moment sub semnul întrebării deznodământul jocului. Chiar dacă în primul set a izbutit să se ţină în apropierea constănţencei, Flipkens a cedat manşa şi apoi meciul. Scorul întâlnirii a fost 6-4, 6-2 în favorea sportivei noastre.

Românca o va întâlni în runda următoare pe câştigătoarea meciului dintre Lucie Safarova din Cehia, numărul 17 WTA şi a 16 favorită, şi Zarina Dias din Kazahstan, locul 52 WTA