Încă o victorie pentru Simona Halep. S-a calificat în sferturile de finală

Simona Halep a mai obţinut o victorie la Cincinnati. Ea s-a calificat în sferturile de finală, după ce a trecut de cehoaica Lucie Safarova, a 16-a favorită, cu scorul de 6-4, 7-5.

Începutul meciului a fost unul modest. Totuşi, după ce a pierdut primele șase puncte, Halep le-a câștigat pe următoarele patru și a egalat scorul la 1. Safarova a servit excelent în debutul partidei, reușind două game-uri ”albe”, însă Halep a răspuns cu evoluții la fel de bune.

Românca a crescut ritmul pe final și s-a impus cu 7-5. Prin această victorie, obținută după aproape o oră și jumătate de joc, Simona Halep a egalat performanța obținută anul trecut pe cimentul din Ohio, când a pierdut în fața Serenei Williams în sferturile de finală.

În partida următoare, constănțeanca va încrucișa racheta cu o rusoaică: fie cu Maria Șarapova, a cincea favorită și una din marile rivale ale Simonei, fie Anastasia Pavlyuchenkova, una dintre victimele preferate ale româncei (patru victorii din patru partide).

Observator » Evenimente » Încă o victorie pentru Simona Halep. S-a calificat în sferturile de finală