Istoria se scrie la Paris! Simona Halep e în SEMIFINALE!

Românca a făcut un nou meci de colecție și a reușit să o elimine pe rusoaica Svetlana Kuznețova la capătul unei partide pe care a controlat-o de la început până la final

Simona a câștigat primul set cu 6-2 după ce a avut emoții doar la debut. După un ușor echilibru, constănțeanca a preluat frâiele jocului și a avansat treptat spre victorie. A redus-o la tăcere pe rusoaica, rezindentă la Dubai, în prima manșă și a repetat figura în partea secundă când a reușit să-și conserve avantajul psihic.

Deși Kuznețova a dat senzația, în câteva rânduri că poate reveni în partidă, acest lucru nu s-a petrecut pentru că Simona a fost exactă ca un ceas elvețian și s-a impus cu un scor identic cu cel din primul set.

Simona Halep - Svetlana Kuznețova 6 - 2, 6 - 2 și românca ajunge, pentru prima dată în cariera sa, în semifinalele unui turneu de Mare Șlem. Aici, Halep va da peste Andrea Petkovic, germanca reușind s-o elimine pe Sara Errani cu același scor 6-2, 6-2

Meciul cu Petkovic se va disputa JOI, imediat după terminarea semifinalei dintre Maria Şarapova și Eugenie Bouchard, care va începe la ora 16.00

Vi s-a întâmplat să fiţi hărţuiţi într-un teambuilding?

Observator » Evenimente » Istoria se scrie la Paris! Simona Halep e în SEMIFINALE!