Observator » Evenimente » 52 de pacienţi s-au vindecat de coronavirus în România

52 de pacienţi s-au vindecat de coronavirus în România

Cei mai mulți dintre pacienții vindecați de coronavirus sunt de la spitalul din Timișoara Pacienții vindecați de coronavirus ar fi avut o formă ușoară a infectării - Observator
Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 21.03.2020, 13:18 | Modificat la 21.03.2020, 13:21

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat că 52 de pacienți dintre cei 367 confirmați pozitiv cu noul coronavirus, în România, s-au vindecat și au fost externați din spital.

  • 52 de pacienţi s-au vindecat de coronavirus în România
  • 36 dintre acești pacienți au fost internați la spitalul din Timișoara

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat că 52 de pacienți dintre cei 367 confirmați pozitiv cu noul coronavirus, în România, s-au vindecat și au fost externați din spital.

Medicii din Timișoara, de la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie "Dr. Victor Babeș", sunt lideri la acest capitol cu 36 de cazuri declarate vindecate și externate.

Alți 16 pacienți au fost externați din spitale din București, 11, Craiova, 3, Constanța și Iași, câte unul.

Articolul continuă după reclamă

14 dintre pacienții internați cu coronavirus la momentul actual sunt internați la Terapie Intensivă, iar trei dintre aceștia sunt în stare gravă.

În acest moment, 4.207 persoane sunt în carantină instituționalizată, iar 55.198 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.