Ştim deja care sunt primii câştigători la Campionatele Europene de Triatlon de la Târgu-Mureş. La cross-triatlon, românii au reuşit să ia opt medalii. Competiţia a fost extrem de grea. La linia de start s-au aliniat câteva sute de sportivi.

la 01.07.2019, 11:06

Prima etapă a concursului a fost înotul pe o distanţă de un kilometru. Apoi a urmat proba de bicicletă, unde sportivii au pedalat 23,4 kilometri.

După alţi şase kilometri, făcuţi în pas alergător, concurenţii au trecut de linia de sosire.

După prima zi de competiţie, sportivii din Spania, Franţa, Italia, Slovacia şi Olanda au ocupat primele locuri pe podium.

La amatori, concurenţii români au cucerit 4 medalii de argint și 4 de bronz.

Peste 300 de români participă la Campionatele Europene de Triatlon Târgu-Mureş 2019. În total, din 41 de ţări, sunt peste 1700 de sportivi care participă la competiţiile organizate până în 7 iulie.

Preferaţi ca pentru masa de Paşte să preparaţi cât mai multe produse în casă, pentru a evita E-urile?

Observator » Evenimente » Românii au obţinut opt medalii la Campionatele Europene de Triatlon, de la Târgu-Mureş (Video)