Simona Halep s-a impus în finala turneului de la Madrid!

Victorie uriaşă pentru Simona Halep - care a câştigat cel de-al 15-lea titlu al carierei. Românca s-a impus în finala turneului de la Madrid, în faţa Kristinei Maldenovic, şi revine astfel pe locul 4 în clasamentul WTA.

Sunt momente de bucurie pentru Halep care şi-a apărat coroana de la Madrid Open.

Simona Halep a reuşit cea mai mare performanţă din acest an şi a cucerit primul titlu al sezonului. Românca s-a impus în finala de la Madrid, cu Kristina Mladenovic.

Sportiva noastră a câştigat cu greu primul set, cu 7 la 5, dar a pierdut actul secund, în tie-break. În decisiv, Halep s-a impus categoric cu 6 la 2 şi şi-a adjudecat trofeul, după două ore şi 45 de minute.

Pentru succesul său, românca va primi peste un milion de euro şi 1000 de puncte WTA.

După evoluţia sa de la Madrid, Halep va reveni pe locul 4 în ierarhia mondială. În plus, sportiva noastră este prima din istorie care a câştigat de 2 ori turneul din capitala Spaniei.

Acest trofeu este destul de greu, dar e prea frumos pentru a-l lăsa deoparte, aşa că îl voi ţine alături de mine!

Este un eveniment minunat pentru mine! De fapt, este foarte special că am putut câştiga acest trofeu de două ori la rând şi am mai jucat încă o finală. Aşa că este destul de minunat şi mă simt ca acasă, aici, în Madrid! Mulţumesc!

Pentru Mladenovic a fost a patra finală din acest an. Ea a mai ajuns în ultimul act la St. Petersburg, Acapulco şi Stuttgart, dar a reuşit să se impună doar în Rusia.

Preferaţi ca pentru masa de Paşte să preparaţi cât mai multe produse în casă, pentru a evita E-urile?

Observator » Evenimente » Simona Halep s-a impus în finala turneului de la Madrid!