Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Un spital de 12 milioane € din Timişoara este gol pentru că nu s-au găsit bani şi pentru dotări. Se caută fonduri pentru aparatura medicală

Un spital nou nouţ care a costat 12 milioane de euro este gol pentru că nu s-au găsit bani şi pentru dotări. La 11 ani de la începerea lucrărilor pentru noul spital de copii din Timişoara se pregăteşte recepţia oficială a clădirii, pereţii sunt frumos coloraţi, dar încă se mai caută fonduri pentru aparatura medicală. Trei secţii ar urma să se mute totuşi în curând în noul sediu.

de Iulia Pop

la 12.05.2025 , 14:39

Dacă se aprobă a treia cerere de finanţare depusă de administraţia locală în luna decembrie. Dacă toate lucrurile merg aşa cum trebuie, aici ar urma să ajungă 80 de milioane de euro, bani suficienţi pentru achiziţia de echipamente medicale, dar şi pentru ridicarea unui nou corp de clădire. 

Această cerere de finanţare este momentan suspendată, este suspendată evaluarea, aşa că momentan nu se poate vorbi de bani pentru dotări. Până când lucrurile prind contur, medicii, asistentele şi pacienţii stau în clădiri care au şi mai bine de 100 de ani. 

În noul spital este un spaţiu modern, dar tocmai pentru că lucrările au durat 11 ani, deşi ar fi trebuit să fie gata în doi ani, nici nu este de mirare că şi recepţia a durat atât de mult. Dar până când vine finanţarea, unitatea sanitară a decis să mute trei secţii din clădrile vechi: unitatea de primiri urgenţe, neonataologie-prematuri şi ATI. 

Articolul continuă după reclamă
Iulia Pop Like

Îmi place să știu. Pun întrebări, și cer, imperios, răspunsuri! Îmi place să ascult. Sincer, uneori de atât e nevoie! Îmi place să scriu. Sunt perfecționistă și “lupt” pentru fiecare cuvânt din știre! Îmi place să zâmbesc.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-aţi încuraja copiii spre o carieră în gaming?
Observator » Evenimente » Un spital de 12 milioane € din Timişoara este gol pentru că nu s-au găsit bani şi pentru dotări. Se caută fonduri pentru aparatura medicală