Viețile mai multor persoane, salvate de sacrificiul unei familii din Harghita. Rudele unui bărbat de 26 de ani au fost de acord să-i doneze organele
La Spitalul Judeţean de Urgenţă Miercurea-Ciuc a avut loc, duminică dimineaţă, o multiplă prelevare de organe de la un bărbat în vârstă de 26 de ani, născut cu o boală congenitală cerebrală şi fără şansă de vindecare, iar gestul nobil al familiei sale oferă speranţă mai multor oameni bolnavi, informează unitatea medicală harghiteană, conform Agerpres.
![](https://img.observatornews.ro/0/2023/8/6/535177/shutterstock-741433855-95b84d86.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
"În noaptea spre 6.08.2023 în Spitalul Judeţean de Urgenţă Miercurea-Ciuc a avut loc o multiplă prelevare de organe. Un bărbat de 26 de ani, din Lunca de Sus, născut cu o boală congenitală cerebrală şi ajuns într-o stare de sănătate fără şansă de vindecare, oferă acum - prin gestul nobil al familiei sale - speranţă pentru mai mulţi oameni bolnavi", se precizează în informarea menţionată.
Echipa medicală a prelevat ficatul, rinichii şi cornee, care au ajuns deja la alte centre medicale pentru a fi folosite la vindecarea mai multor pacienţi, adaugă informarea SJU Miercurea-Ciuc.
"Acest gest altruist a familiei donorului a permis un act medical de mare importanţă, în urma căruia mai mulţi pacienţi vor primi şansă la vindecare", a afirmat managerul SJU Miercurea-Ciuc, dr Konrad Judit.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰